Kamery live
prognoza pogody

W Podhalańskim Szpitalu – punkt pobrań dla osób kończących kwarantannę

12 maja 2020 13:42

Ruszyły punkty, w których osoby kończące kwarantannę mogą poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. O możliwości skorzystania z wymazów w 9 różnych placówkach w Małopolsce, mieszkańcy są powiadamiani SMS-em. Jeden z punktów został uruchomiony w poniedziałek w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu. 

W Podhalańskim Szpitalu - punkt pobrań dla osób kończących kwarantannę

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny.

– To wzmocnienie systemu, pozwalające jeszcze dodatkowo weryfikować liczbę zakażonych i poszerzać diagnostykę. To też doskonały przykład elastycznego rozwiązania, po które sięgamy w działaniach związanych z koronawirusem – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

W Małopolsce wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów pobierają medycy ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni oraz szpitali powiatowych w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku, Proszowicach, Zakopanem i Krynicy-Zdroju.

Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani zainteresowani, znajdują się przy wejściach do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też w specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek. Szpital w Bochni ma przygotowaną sterylną „budkę”, służącą do pobierania wymazów, zaś w Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta. W Nowym Targu wymazy pobierane są w namiotach zainstalowanych przed wejściem do budynku szpitala. 

Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana.

O możliwości skorzystania z testu informuje specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający do osób kończących kwarantannę powiadomienia SMS. Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu. Jeżeli osoba nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, powinna skontaktować się z sanepidem, który ma możliwość umówienia na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Osoba, która kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinna telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia. Na badanie należy zabrać dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.

Źródło informacji o punktach pobrań: MOW NFZ

 
os 12.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również