Kamery live
prognoza pogody

Rycerze Kolumba – obrady Rady Stanowej Jurysdykcji Polskiej

20 czerwca 2016 04:21

LUDŹMIERZ.

Przez cały weekend obraduje w ludźmierskim Sanktuarium Rada Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. W niedzielę, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00, najwyższy Rycerz – Delegat Stanowy, wręczy członkom nowo wybranym na rok bratni 2016 – 2017 insygnia, wprowadzając ich na urząd i ceremonialnie zaprzysięgając. W Ludźmierzu Rycerze Kolumba świętują równocześnie 10-lecie swojego istnienia we wszystkich rejonach kraju.

 

 

 

Rycerze Kolumba – obrady Rady Stanowej Jurysdykcji Polskiej

Ludźmierska Rada była jedną z sześciu pierwszych, jakie powstały w Jurysdykcji Polskiej. Nosi numer 14001, a przewodniczy jej Wielki Rycerz br. Paweł Put. Takich rad działa teraz w Polsce 90. Wybór Ludźmierza na miejsce obrad nie jest więc przypadkowy.

Rok bratni trwa zawsze od 1 lipca do 1. lipca następnego roku i na ten czas Rycerze planują swoje dzieła. Podczas spotkania w sercu Podhala mówiono o programie działania i rozwoju Zakonu w Polsce oraz zaangażowaniu rycerskiej wspólnoty w Światowe Dni Młodzieży oraz trwający rok jubileuszu 1050–lecia Chrztu Polski.Podczas niedzielnej Mszy św. odbędzie się zaprzysiężenie funkcjonariuszy stanowych na rok bratni 2016/2017. Uroczystość ma podkreślać służebny charakter Zakonu Rycerzy Kolumba.

– Spełniamy się w dziełach – mówi brat Andrzej Anasiak, Delegat Stanowy. – Wyszliśmy z ludzi i do nich jesteśmy posłani. Służba Bogu to służba bliźniemu. Rycerze Kolumba realizują tą zasadę na co dzień, a cztery filary Zakonu to: jedność, miłosierdzie, braterstwo i patriotyzm.

Ideały te wyznaczają kierunek i cel braciom Zakonu już od ponad 134 lat. Początki Zakonu sięgają XIX wieku. 2. października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny przy alei Hillhouse, New Haven w stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią i charytatywną.

Na Podhale Rycerze Kolumba przyjechali wraz z rodzinami. Podczas swojej bytności w Sanktuarium Rycerze spotkali akurat pielgrzymkę „zza Wielkiej Wody”, w której składzie byli ich amerykańscy bracia.

 

 

 

 

 

 

 

NT24TV 20.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również