Tischnerowskie Rekolekcje – z tajemnicą miłosierdzia
LUDŹMIERZ. Na trzydniowe spotkanie w Ludźmierskim Sanktuarium znów przyjechało ok. 100 osób z całej Polski, przede wszystkim nauczycieli Rodziny Szkół Tischnerowskich. Rekolekcje prowadzi ceniony jezuita, ks. Jacek Prusak.
Główny rekolekcjonista to teolog, psychoterapeuta, psycholog, publicysta, Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie. W roku ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, hasło tegorocznych XIII Rekolekcji nasunęło się niejako automatycznie: „Miłosierdzie – wszystko jest do uratowania”.
Wokół tej wykraczającej poza ludzką logikę tajemnicy miłosierdzia budowane były tematy rekolekcyjnych nauk. Na rekolekcyjny program składały się także nabożeństwa pokutne, Droga Krzyżowa, rozmowy z tak wytrawnymi spowiednikami, jakimi są krakowscy kapucyni.
Inicjator Rekolekcji, brat ks. profesora, i „krzesynyociec” Rodziny Szkół, Kazimierz Tischnera, wraz z redaktorem ZNAK-u i biografistą ks. Tischnera, Wojciechem Bonwoiczem – na kolejne edycje Rekolekcji zaprasza „ludzi czynnego dobra i skutecznego miłosierdzia”. W ten nurt wpisało się spotkanie z bratem Jerzym Szteligą i Dianą Bonowicz, pod hasłem: „Czy jest nadzieja dla Afryki?”. Temat „Życie wokół śmierci – śmierć wokół życia” rozwijała Aleksandra Krasowska-Kwiecień. Opowieścią o miłosierdziu, pt. „Nie-ludzki Bóg” ubogacił rekolekcyjny program Marcin Jakimowicz. Monika Buczek przekonywała, że „Na rozpacz jest odpowiedź”. Nie brakło też góralskiego żywiołu.
Komentarze