Moduł III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”
Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dniu 18 marca br. zatwierdziła program „Pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Celem programu jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy po 24.02.2022 r. przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.

Beneficjenci programu
Pomoc adresowana jest do obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadają dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności, wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności, a w przypadku jego braku akceptowane będzie oświadczenie lub oświadczenie opiekuna o posiadaniu stopnia niepełnosprawności.
Pomoc adresowana jest również do osób towarzyszącym obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnościami, którym udzielono wsparcia w programie. Osoby towarzyszące muszą mieć zalegalizowany pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Formy i zakres pomocy udzielanej w ramach programu
Pomoc udzielana jest w ramach trzech Modułów.
Moduł III realizowany jest poprzez finansowe wsparcie organizacji pozarządowych, które od 24.02.2022 r. realizują lub zamierzają realizować zadania dla Beneficjentów programu, w tym osób im towarzyszących, wskazane w „Ogłoszeniach o naborze wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością””.
W naborze wniosków z 25.03.2022 r. mogą zostać zgłoszone zadania związane z zapewnieniem rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz miejsc pobytu dla Beneficjentów programu, w tym osób im towarzyszących.
Celem wsparcia Beneficjentów programu jest zabezpieczenie potrzeb rehabilitacyjnych oraz pobytowych, w szczególności odpowiednich warunków zamieszkania i wyżywienia, potrzeb socjalnych, integracji społecznej, poradnictwa specjalistycznego, terapeutycznego i psychoterapeutycznego, a także przygotowanie do wejścia na rynek pracy.
Wsparcie w zakresie kosztów zamieszkania i wyżywienia powinno mieć charakter uzupełniający w stosunku do środków przekazywanych przez wojewodę na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wnioskodawca zobowiązany jest do wystąpienia o ww. środki (potwierdzając to stosownym oświadczeniem dołączanym do wniosku).
Ze wsparcia w ramach realizacji zadania powinno korzystać jednocześnie nie mniej niż pięciu Beneficjentów programu. Warunek ten nie obowiązuje w przypadku wsparcia realizowanego na rzecz Beneficjentów programu od dnia od 24 lutego 2022 roku do dnia ogłoszenia niniejszego naboru. Wsparciem objęte mogą być także osoby towarzyszące Beneficjentom programu.
Wsparcie związane z realizacją zadania może być świadczone nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 roku, z tym że minimalny okres realizacji zadania musi wynosić co najmniej 4 miesiące. Osoby towarzyszące w zakresie zamieszkania i wyżywienia mogą korzystać ze wsparcia przez maksymalny okres 2 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach wsparcie takie może zostać przedłużone.
Umowa na realizację zadania zawierana jest na okres nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2022 roku, z możliwością wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie (zasada dotyczy obu stron umowy).
Organizacje pozarządowe mogą uzyskać wsparcie zarówno na działania pomocowe prowadzone samodzielnie, jak we współpracy z partnerami. Partnerstwo oznacza współpracę organizacji pozarządowej z innym podmiotem, który nie będzie stroną umowy, w ramach realizacji zadania.
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami programowymi, które dostępne są na stronie pfron.org.pl.
mat. prasowy PFRON Oddział Małopolski
Komentarze