Kamery live
prognoza pogody

ZSTiP włączył się w kampanię przeciw przemocy wobec kobiet

27 listopada 2019 09:20

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu po raz pierwszy przyłączyli się w tym roku do ogólnoświatowej kampanii Biała Wstążka. To największy ruch przeciwko przemocy wobec kobiet. Prowadzenie akcji właśnie w tej placówce jest istotne o tyle, że wśród uczniów tej największej szkoły średniej w powiecie, znakomitą większość  stanowią właśnie młodzi mężczyźni. 

ZSTiP włączył się w kampanię przeciw przemocy wobec kobiet

W ramach trwającej 2 tygodnie kampanii, w dniu wczorajszym odbyło się profilaktyczne spotkanie, a męska część społeczności szkolnej przez cały czas jej trwania (25 listopada – 10 grudnia) proszona jest o noszenie białej wstążki – symbolu sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistego zobowiązania noszącego ją mężczyzny do tego, że nigdy nie będzie przemocy stosować, akceptować ani milczeć na ten temat.

Inicjatorem akcji jest szkolne koło wolontariatu, natomiast jej koordynatorem – szkolna pedagog, pani Barbara Wilczek. W ramach kampanii, w ZSTiP zorganizowano wczoraj profilaktyczne spotkanie z Grzegorzem Czerwickim. Aż trzykrotnie miejsca w “Arenie” wypełniały się, a do udziału w pogadance, poza uczniami “metalki”, zaproszono też uczniów ósmych klas szkół podstawowych nr 2 i 11. 

Przekaz Grzegorz Czerwickiego – jednego z bohaterów programu telewizyjnego „Ocaleni”, prowadzącego ogólnopolski program profilaktyczny „Skazany na wolność” – miał dużą siłę oddziaływania na młodzież. W przystępny i sugestywny sposób dzielił się on z młodymi ludźmi swoimi strasznymi doświadczeniami z przeszłości – naznaczonymi pobytem w zakładzie karnym, gdzie był ofiarą przemocy oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Jednocześnie stanowił żywy przykład na to, że nawet z tak trudnej sytuacji można wybrnąć, wybrać inną drogę i cieszyć się z życia. Mówił o sposobach walki z uzależnieniami, opowiadał o tym, jak ważna w dążeniu do celu jest wytrwałość, wierność swoim zasadom,  nie poddawanie się. Spotkanie było bardzo wartościowe i poruszające. 

Zanim oddano głos gościowi, koordynatorka akcji Barbara Wilczek przybliżyła uczniom ideę kampanii “Biała Wstążka”, krótko nakreślając jej historię. Trzeba tu przywołać szokujące wydarzenie z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, że “zabrały mu miejsce na uczelni”. W 1991 roku kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet, a jako jej symbol wybrano białą wstążkę – znak niewinności mówiący o tym, że „my mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”.

Data rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowa – 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przemocy Wobec Kobiet a zakończenie kampanii przypada na 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka co podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Głównym celem kampanii jest rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wsparcie wszelkich starań i pomysłów, by jej przeciwdziałać. 

źródło: ZSTiP

fot. os

/os

 

os 27.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również