Kamery live
prognoza pogody

Zimowe warunki na drogach. Kilkanaście kolizji w powiecie tatrzańskim

11 grudnia 2021 13:58

Co ciekawe, sprawcami kolizji byli nie tylko turyści ale także miejscowi.

Zimowe warunki na drogach. Kilkanaście kolizji w powiecie tatrzańskim

Fot. KPP Zakopane

Na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. O wypadek w takich zimowych okolicznościach naprawdę nietrudno. Dlatego tatrzańscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej uwagi i zdjęcie nogi z gazu. Kierowcy musza pamiętać, aby nie przeceniać swoich umiejętności i o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeździe kierowców w takich warunkach bacznie przyglądają się policjanci z drogówki.

 – Opady śniegu i panujący mróz powodują, że na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zalegający śnieg, czy błoto pośniegowe powoduje, że samochody o wiele słabiej trzymają się asfaltu. Aby bezpiecznie podróżować wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Jedną z nich jest korzystanie z odpowiednich opon. Pomimo faktu, że nie jest to wymogiem, to używanie „zimówek” znacząco poprawia przyczepność auta, dzięki czemu kierowca ma nad samochodem dużo większą kontrolę. Oczywiście zamontowanie zimowego ogumienia nie zwalnia nas z zachowania czujności i rozsądku za kierownicą. Pamiętajmy, że nawet najlepsze opony nie zagwarantują stu procentowego bezpieczeństwa. Należy także odpowiednio przygotować samochód przed jazdą. Sprawdzenie oświetlenia, czy odśnieżenie samochodu, to proste czynności, które mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo – informuje Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Zimowe warunki na drogach powodują, że policjanci z drogówki mają pełne ręce roboty. Od 1 grudnia 2021 roku do dzisiaj tatrzańscy policjanci odnotowali 18 kolizji. Najbardziej zaskakujące jest to, kiedy kolizja dotyczy dwóch pojazdów z powiatu tatrzańskiego. Wydawało by się, że miejscowi kierowcy doskonale znają podhalańskie drogi i wiedzą jak nimi poruszać się w trudnych warunkach. A jednak rzeczywistość weryfikuje takie przypuszczenia.

 – Pamiętajmy, że zachowanie pokory i zdrowego rozsądku w połączeniu ze stosowaniem się do przepisów prawa w trudnych, zimowych warunkach powoduje, że nie tylko unikamy nieprzyjemnych konsekwencji, ale przede wszystkim zyskujemy na bezpieczeństwie – dodają policjanci.

Piotr Starmach 11.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również