nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Zapowiedź Jubileuszu wizyty Jana Pawła II

Władze Nowego Targu przedstawiły szczegóły obchodów jubileuszu 40-lecia wizyty Papieża-Polaka w Stolicy Podhala. Główne wydarzenia związane z upamiętnieniem wizyty Jana Pawła II odbędą się już 9 czerwca, gdzie po mszy świętej koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego Marka Jędraszewskiego odbędą się występy artystyczne czy koncert z udziałem krakowskich artystów. Ale to nie koniec, bo planowane wystawy odbywać się będą niemal przez cały czerwiec.

Foto: Aleksandra Sadowicz

To będzie niezwykle uroczyste nabożeństwo. Dziewiątego czerwca na płycie rynku o godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta dziękczynna, której przewodniczyć będzie arcybiskup Marek Jędraszewski. Następnie – w ramach występów artystycznych – wystąpią zespoły regionalne Hyrni, Mali Śwarni, studio piosenki Septyma, a także chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 – Uprzedzając pytania, wybraliśmy rynek a nie lotnisko na miejsce głównych wydarzeń jubileuszowych ze względów komunikacyjnych. Dla osób starszych znacznie łatwiej będzie dotrzeć do centrum niż na położone w oddali nowotarskie lotnisko – tłumaczy burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. – Planujemy również wprowadzić w ten dzień bezpłatne przejazdy komunikacją MZK dla wszystkich.

To nie koniec atrakcji zaplanowanych na ten dzień, bo o 16:30 odbędzie się występ największej w Polsce kapeli góralskiej – Małej Armii Janosika. W planach jest również koncert Kantata dla Papieża autorstwa krakowskiego kompozytora Edwarda Zawilińskiego, który współpracować będzie z nowotarskimi chórami.

 – Jednocześnie będzie około stu osób, więc jest to nie lada przedsięwzięcie – mówi Bolesław Bara, dyrektor MOK w Nowym Targu. – Muzycy już przyjeżdżają z Krakowa do Nowego Targu i próby się już odbywają z naszymi rodzimymi chórami. Będzie specjalnie przygotowana scena z telebimem i oświetleniem, także będzie to wyjątkowe wydarzenie dla tych którzy kochają muzykę, ale również uświetnienie tych obchodów wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu.

Po koncercie zaprezentowana zostanie homilia Ojca Świętego z 1979 roku. Ale to nie koniec wydarzeń uświetniających wizytę Świętego Polaka sprzed 40 lat, bo już 14 czerwca odbędzie się promocja książki Nowotarski Krajobraz z Janem Pawłem II, do której tekst napisała Ludmiła Figiel.

 – Od ponad trzydziestu osób zebraliśmy mnóstwo archiwalnych zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Stolicy Podhala. Te fotografie znajdują się właśnie w tej książce – tłumaczy Katarzyna Put, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Nowym Targu, inicjatorka powstania albumu, który udało się wydać w ramach unijnego projektu.

Do obchodów jubileuszu pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu włączyło się również Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Przez cały czerwiec chętni będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej sali papieskiej. Co więcej, w każdy czerwcowy piątek o 12:00 odbywać się będą warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pt. „Pocztówka z podróży ze świętym Janem Pawłem II”.

 – Przygotowaliśmy również dwie wystawy czasowe. Pierwsza, pn. „Święty Papież Jan Paweł II w filatelistyce polskiej i zagranicznej”, trwać będzie od 1 do 10 czerwca. Ekspozycja przygotowana przez Marka Borowicza to unikatowe, nie pokazywane dotychczas zbiory filatelistyczne – tłumaczy Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego – Druga wystawa to zbiory Juliana Buronia, które w naszym muzeum zaprezentujemy 9 czerwca. Co więcej, mieszkańcy Nowego Targu przekazali nam również nowe eksponaty, które będzie można oglądać.

Więcej szczegółów znajdziecie w zapisie dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Nowego Targu. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi informacjami!

/ps/

Rok 2019 – w blasku jubileuszu 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu

5 2

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy

Mojso

Maj 16, 2019, o 16:55:30

Nie dla Jedraszewskiego. Nie może być ten człowiek żadnym abp. Za to jak nie podejmował działań wobec pedofilii i za to jak na siłę wprowadza politykę do kościoła.

No no no

Maj 16, 2019, o 23:03:27

Kasia ładnie wygląda

Gg

Maj 18, 2019, o 18:37:14

Nie dla jedraszewskiego i JP II 🤮

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna