Kamery live
prognoza pogody

Rok 2019 – w blasku jubileuszu 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu

11 kwietnia 2019 14:50
Wyciszenie Włącz dźwięk

Dla Nowego Targu rok 2019 jest szczególny z uwagi na jubileusz 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w naszym mieście. Bieg Podhalański, watra papieska – wiele wydarzeń odbywa się w tym roku w blasku tej okrągłej rocznicy. Miasto już w zeszłym roku rozpoczęło przygotowania do obchodów jubileuszu, którego kulminacją będą wydarzenia zaplanowane na niedzielę, 9 czerwca na nowotarskim rynku. 

Jeszcze w zeszłym roku, w ramach unijnego mikroprojektu “Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza Polsko-Słowackiego Nowy Targ-Kieżmark” zrealizowany został film „Nowotarski Krajobraz z Janem Pawłem II”. Ogłoszono też wyjątkowy konkurs „Moje spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II”, którego końcowy efekt będzie można podziwiać już wkrótce. Promocja książki, powstałej z inicjatywy Urzędu Miasta Nowy Targ, zaplanowana jest na 17 maja 2019 roku w nowotarskim MOK.

-Chciałabym bardzo podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za zebrane materiały, fotografie, za skrywane w sercach wspomnienia  – mówi odpowiedzialna za projekt Katarzyna Put, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM – Było ich bardzo dużo, wszystkie został zebrane w książce “Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”. Zapraszam wszystkich na premierę albumu, wówczas zostaną wręczone nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu. 

Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu będą wydarzenia zaplanowane na 9 czerwca 2019 roku na nowotarskim rynku: uroczysta msza św. o godzinie 9, której przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

-Moi drodzy, bądźmy w dniu 9 czerwca na nowotarskim rynku, aby uczcić pamięć Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, św. Jana Pawła II – zaprasza naczelnik Katarzyna Put, koordynująca miejskie obchody jubileuszu. 

-Ta pielgrzymka zapadła na wiele, wiele lat w pamięci mieszkańców naszego regiony Podhala, Spisza i Orawy i chcemy w tym roku przypomnieć tę wizytę młodszemu pokoleniu – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha –  Kulminacyjnym punktem będzie msza św., po której planowane są wydarzenia artystyczne, mające przypomnieć uniesienie ducha, jakie towarzyszyło podczas tej wizyty 40 lat temu. Serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tej mszy św., jak również w pozostałych wydarzeniach kulturalnych, artystycznych, do przypominania sobie postaci Ojca św. i tej spuścizny, jaką nam zostawił. 

Tuż po mszy św. odbędzie się koncert zespołu Mała Armia Janosika, wieczorem – ciąg dalszy artystycznych wrażeń. O godzinie 18 usłyszymy kantatę „Samotni jak gwiazdy”. Będzie to monumentalne, ok. półtoragodzinne wykonanie z udziałem ok. 70 osób: kompozytora, autora tekstu, dwóch nowotarskich chórów Echo Gorczańskie i Gorce, solistów i orkiestry symfonicznej. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są znani w mieście krakowscy artyści: Agnieszka Roesner-Zawilińska i Edward Zawiliński. 

/os

W materiale wykorzystany został utwór “Jesteśmy piękni”, wykonany podczas czuwania z Ojcem Świętym w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 (źródło: youtube), jak również fragmenty filmu “Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”, zrealizowanego przez TVP3 na zlecenie Miasta Nowy Targ w 2018 roku. 

fot. kadr z filmu “Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”

9. czerwca na rynku – usłyszymy wspaniałą kantatę

os 11.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również