Kamery live
prognoza pogody

Mała Armia Janosika zakolędowała w Nowym Targu

Wyciszenie Włącz dźwięk

W niedzielę wieczór w nowotarskim MCK odbył się koncert Małej Armii Janosika. Inspirujący się góralskim folklorem, słynny na całą Polskę zespół dziecięco-młodzieżowy pod dyrekcją Damiana Pałasza zaprezentował w Stolicy Podhala program kolędowo-pastorałkowy. W odnowionym obiekcie MCK, grupa z Raby Wyżnej wystąpił po raz pierwszy – udało się to dzięki finansowemu wsparciu Lasów Państwowych, które były głównym organizatorem wydarzenia. Koncert spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – sala była pełna. 

Zespół został przedstawiony przez leśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ Krzysztofa Przybyłę, jako ten, który “potrafi wyjść poza utarte schematy”, a sam koncert został zapowiedziany dość poetycko:

-Dzisiaj zespół z Damianem Pałaszem – “Janosikiem” – na czele zaprezentuje kolędy i pastorałki utrzymane w klimacie góralskim, folkowym, oddające aurę podhalańskiego Bożego Narodzenia, oraz tradycyjne polskie kolędy, których słuchanie to uczta dla serca, ducha i wyobraźni – mówił leśniczy Krzysztof Przybyła – Gdy Mała Armia Janosika śpiewa, razem z pasterzami i królami idziemy pokłonić się Dzieciątku i wyglądamy Betlejemskiej Gwiazdy. Gwiazdy, którą z pewnością widać zarówno z Giewontu, jak i Babiej Góry, której blask dociera i nad Bałtyk. A śpiew- niewinny, delikatny, a jednak pełen prawdy i mocy tworzy świąteczny nastrój oraz zachęca do wspólnego radowania się. Kolędujmy od Giewontu aż po Hel z Małą Armią Janosika – zachęcał.  

Zanim jednak zabrzmiały pierwsze dźwięki muzyki, głos zabrali przedstawiciele władz i Lasów Państwowych.

-Cieszę się, że dzisiaj możemy w Nowym Targu uczestniczyć w wyjątkowym koncercie, który zawdzięczamy Lasom Państwowym. Chcieliśmy złożyć Państwu szczególne życzenia, które na początku 2023 roku popłyną od szczególnego zespołu, który wypracował sobie znaczącą markę na scenie polskiej i w polskiej kulturze. Życzę, aby wszystko to, co oni tutaj wyśpiewają spełniło się w życiu Państwa i aby było natchnieniem do codziennej, trudnej często pracy – mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. 

Burmistrz  Nowego Targu dziękował inicjatorom i organizatorom wydarzenia:

-Chciałem wyrazić wdzięczność, że udało się ten koncert zorganizować w Nowym Targu. Trwały przymiarki,  było kilka podejść, wreszcie się udało, dzięki przychylności pana ministra Edwarda Siarki, Lasy Państwowe podjęły temat i możemy być tutaj razem i przeżyć niezapomniany wieczór. Cieszę się, że możemy dzisiaj w rozbudowanym Miejskim Centrum Kultury gościć Małą Armię Janosika po raz pierwszy, ale jestem przekonany, że nie po raz ostatni – wyrażał przekonanie burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

-Dzisiaj łączą się trzy armie – Mała Armia Janosika, armia leśników i armia ludzi dobrej woli. Proszę przyjąć życzenia takiej jedności, pokoju. Oby ten rok obfitował w same dobre rzeczy. Proszę przyjąć od leśników tradycyjne “Darzbór” – składał życzenia zgromadzonym w sali MCK Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. 

Mała Armia Janosika wystąpiła w Nowym Targu w pokaźnym składzie. Cały zespół liczy w sumie 180 osób w wieku od 4 do 70 lat, które pod okiem instruktorów, doskonalą swoje umiejętności muzyczne w klasie skrzypiec, basów, akordeonu, czy warsztatu wokalnego. 

Podczas dzisiejszego wieczoru, zespół wykonał wiele popularnych kolęd, jak “Przybieżeli do Betlejem”, “Dobrze, żeś się Jezu pod Giewontem zrodził”, “Wśród nocnej ciszy”,  czy “Dnia jednego o północy”. Można było zatem śmiało towarzyszyć grupie w radosnym kolędowaniu. Zabrzmiały także utwory Zbigniewa Preisnera – zawsze wzruszająca “Kolęda dla nieobecnych” oraz “To już pora na Wigilię”, a także góralska kolęda “Jezusa Narodzonego” w rytmie reggae. 

Nie brakło góralskiego “Na scynście, na zdrowie” – co prawda bez sypania owsem, ale za to z życzeniami “miłości  bez granic” w Nowym Roku. Podhalańskim zwyczajem, zespół na koniec muzycznie podziękował za kolędę słowami słynnej przyśpiewki. 

fot. Paweł Kos

 

 

os 15.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Ewa Raczkowska 22:37 17.01.2023

WIELKIE BRAWA NAJPIĘKNIEJSZA POLSKA ARMIO 🇵🇱👏👏👏👍. Coś CUDOWNEGO👏👍. Mistrzu DAMIANIE Wielki Szacun za to co robisz , za ogarnięcie tak ogromnej ilości Przecudnych dzieciaków, za pamiętanie każdego z nich z imienia, ach cóż za pamięć!👏👍 Grajcie aż do skończenia świata i jeszcze jeden dzień dłużej 💕 Świętokrzyskie pozdrawia😘😁😘

Zobacz również