Kamery live
prognoza pogody

Uczennice “ekonomika” laureatkami olimpiad. Zabłysnęły wiedzą o hotelarstwie i turystyce

14 kwietnia 2022 13:53

Michalina Waksmundzka z klasy III technikum, kształcącego w zawodzie technik organizacji turystyki, reprezentowała nowotarski Zespół Szkół Ekonomicznych podczas centralnego etapu IX Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbył się w dniach 6-9 kwietnia br. w Łodzi i Smardzewicach. Tegoroczne hasło olimpiady brzmiało: “Turystyka kwalifikowana – pasje i możliwości”. Uczennica ZSE uplasowała się na wysokim 8. miejscu, a w swojej prezentacji opowiadała o turystyce rowerowej na Podhalu. Dwie inne uczennice “ekonomika” zostały z kolei laureatkami ogólnopolskiego etapu XIII Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej w Bydgoszczy, zajmując 10. i 11. lokatę w końcowej klasyfikacji. Gratulujemy!

Uczennice

Rywalizacja obejmowała 3 etapy. Do pierwszych dwóch przystąpiło 28 finalistów, którzy pisali test wiedzy o turystyce oraz prezentowali wybrany produkt turystyczny powiązany z tematyką olimpiady. Michalina zaprezentowała turystykę rowerową jako aktywną formę spędzania wolnego czasu. W swojej prezentacji wskazała możliwości jej uprawiania na Podhalu. Spośród finalistów wyłoniono 15 laureatów, wśród których znalazła się uczennica ZSE. Zadanie finałowe polegało na przygotowaniu jednodniowej wycieczki na szczyt Krzemieńca w Bieszczadach, w oparciu o materiały dostarczone przez organizatorów.

Po podsumowaniu wszystkich etapów Michalina zajęła 8. miejsce uzyskując tytuł laureata tej olimpiady. Nagrodą jest zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, indeks na wszystkie kierunki geograficzne prowadzone na Uniwersytecie Łódzkim, a ponadto liczne publikacje książkowe oraz materiały promocyjne przygotowane przez organizatorów i sponsorów.

Finał olimpiady obfitował w liczne atrakcje, m.in. grę terenową po Sulejowskim Parku Krajobrazowym, wykład o możliwościach uprawiania turystyki kwalifikowanej w województwie łódzkim oraz wizytę w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie uczestnicy odwiedzili Skansen rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła oraz arenę lodową do trenowania łyżwiarstwa szybkiego.

Organizatorem zawodów był Instytut Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawowało Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sporu i Turystyki. 

Na uznanie zasługuje także wysoka lokata dwóch innych uczennic ZSE w Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej, która została zorganizowana już po raz trzynasty przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.

Etap finałowy składał się z części pisemnej oraz praktycznej. Część pisemna obejmowała 60 zadań testowych wielokrotnego wyboru, sprawdzających wiedzę z zakresu hotelarstwa i gastronomii. Część praktyczna polegała na wykonaniu zadania związanego z obsługą gościa w recepcji w języku obcym. Wiedza i trud uczennic ZSE Julii Kołat z klasy III p b HOT oraz Wiktorii Spyrki z klasy III g HOT włożony w przygotowanie do konkursu, nie poszły na marne.

6 i 7 kwietnia 2022 roku Julia i Wiktoria zdobyły tytuł laureatek olimpiady zajmując wysokie 11. i 10. miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. Wszyscy laureaci i finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa, w tym uczennice ZSE.

mat. szkoła

os 14.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również