nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Wypadek w Szaflarach: egzaminator z dodatkowym zarzutem

Nowe wieści w sprawie głośnego, sierpniowego wypadku na przejeździe kolejowym w Szaflarach. Nowotarska prokuratura rozszerzyła stawiane egzaminatorowi zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym, o nieudzielenie pomocy kursantce. 

Przypomnijmy, że do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 23 sierpnia br. Szaflarach na niestrzeżonym przejeździe kolejowym tuż za galerią Color Park. Tragedia wydarzyła się podczas egzaminu na prawo jazdy, kiedy samochód zatrzymał się na torach, a wkrótce po tym uderzył w niego z impetem pociąg relacji Chabówka-Zakopane. W wyniku zderzenia śmierć poniosła 18-letnia kursantka z Chyżnego. Egzaminatorowi udało się bez szwanku wydostać z pojazdu. 

Eksperyment procesowy przeprowadzony w miejscu tragedii w dniu 7.09.2018

Kilka dni po tragicznym wypadku, egzaminator Edward R. usłyszał zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.  Mężczyzna przyznał się do czynu – tj. do tego, że przebywał w tym czasie w samochodzie z kursantką oraz że w czasie trwania egzaminu nie podjął manewru hamowania po zignorowaniu przez egzaminowaną znaku stop i tzw. krzyża św. Andrzeja przed przejazdem, natomiast nie przyznał się do winy. 

Egzaminator z zarzutem (video)

Teraz, po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich zebranych materiałów, śledczy postanowili rozszerzyć stawiane mu zarzuty. Materiały (w tym nagrania z wnętrza pojazdu) dowodzą bowiem, że 62-letni Edward R. miał wystarczająco dużo czasu, żeby podjąć jakiekolwiek działania, które mogłyby uratować kobietę, a jednak tego nie zrobił. 

-Zaniechał czynności, które mogły pomóc kursantce uciec z pojazdu przed nadjeżdżającym pociągiem. Mężczyzna ani słownie, ani czynnie nie pomógł kursantce, a z eksperymentu wynika, że mógł choćby odpiąć pasy lub wypchnąć ją z samochodu, a tego nie zrobił, choć sam zdążył opuścić samochód –  wyjaśniał szef Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu Józef Palenik.

Szaflary: tragedia podczas egzaminu na prawo jazdy. Nie żyje 18-latka

Edward R. pozostaje na wolności, gdyż sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Na czas prowadzenia śledztwa, zastosowano wobec niego tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, tj. poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. złotych, dozór policyjny raz w tygodniu, zawieszenie w wykonywaniu zawodu instruktora i egzaminatora, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie prawa jazdy. Za popełnione czyny grozi mu do 8 lat więzienia. Prokuratura przewiduje wniesienie aktu oskarżenia na pierwszy kwartał 2019 roku. 

Prokuratura: „Jest możliwość zatrzymania samochodu po przejechaniu znaku stop”(video, zdjęcia)

źródło: polskieradio.pl

/os

0 1

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna