nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Wspomnienie Jana Pawła drugiego na pamiątkowych monetach i kartach

Medale, kartki pamiątkowe, dyplomy. Na wszystkich – Jan Paweł II. Przez weekend można było podziwiać niezwykłą kolekcję Juliana Buronia, kolekcjonera z Zaskala, który 40 lat temu – w trakcie wizyty Ojca Świętego na nowotarskim lotnisku – postanowił zbierać artefakty na których uwieczniony jest święty Papież-Polak. 

Można tu znaleźć medale srebrne jak i złote, kartki pamiątkowe z Polski, Watykanu, a nawet odległych Bangladeszu, Hiroszimy czy Australii. Przez kilka dni w pomieszczeniach Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu znajdował się cały świat. Wraz z nim – Jan Paweł II.

 – Moje zainteresowanie zaczęło się od pielgrzymki 40 lat temu. Osobiście byłem wtedy, gdy Jan Paweł II był na lotnisku. Od tego się zaczęło – tłumaczy autor wystawy, Julian Buroń. – wiedziałem, że są wydawane różne monety pamiątkowe. Zacząłem zbierać i kolekcjonować wszystko, co jest związane z Ojcem Świętym. 

I tak do dziś można było podziwiać kilkadziesiąt różnych artefaktów, upamiętniających pielgrzymki Papieża-Polaka. Chętnych na zwiedzanie życiowego dorobku kolekcjonera z Zaskala nie brakowało, bo rzadko kiedy można natrafić na tak wyjątkowe wspomnienie po Ojcu Świętym.

Wystawa Juliana Buronia związana jest z tegorocznymi obchodami 40. Rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu. 

/ps/

1 0

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna