Wkrótce – najgłębsze wiercenia geotermalne
GMINA SZAFLARY. Na wysokość 60 metrów została wzniesiona wieża wiertnicza w Szaflarach, o kilkaset metrów na północ oddalona od Zakładu Geotermalnego w Bańskiej Niżnej. Dziś komisyjnie sprawdzana była gotowość potężnej konstrukcji do rozruchu. Wkrótce – początek wiercenia głębokiego na siedem kilometrów otworu.
Wiertnia stanęła na gminnej działce, w starorzeczu Białego Dunajca, dlatego wpierw trzeba było odpowiednio utwardzić podłoże, wybierając grunt nawet do głębokości 4 metrów. Zastąpiła go warstwa zagęszczonego żwiru, przykryta następnie płytami. Ten proces przygotowania podłoża o ok. trzy miesiące opóźnił wznoszenie wieży wiertniczej.
7-kilometrowy, najgłębszy do tej pory odwiert geotermalny w świecie, jest dużym wyzwaniem technologicznym nawet dla tak doświadczonej firmy wykonawczej jak UOS Drilling. Wynosząca początkowo 13 cali średnica otworu ma się teleskopowo zwężać. Wiercenia będą prowadzone etapami, z orurowaniem kolejnych odcinków.
Przeprowadzone wcześniej badania geologiczne, wód termalnych, w które bogata jest niecka podhalańska, pozwalają spodziewać się już na głębokości 3 – 4 kilometrów. Tam temperatura może wynosić 90 stopni Celsjusza. Na głębokości 7 kilometrów woda powinna mieć temperaturę 180 stopni.
Ciepło z wnętrza ziemi, pochodzące z tego pionierskiego, rekordowo głębokiego odwiertu, ma zasilić Nowy Targ oraz miejscowości w gminie Szaflary: Szaflary, Bór, Zaskale oraz Bańska Niżna, gdzie zaprojektowano sieć o długości ok. 76,2 km, z ponad tysiącem przyłączy. Ma też służyć do produkcji energii elektrycznej. Koszty potężnej inwestycji, w kwocie 132 mln zł, w całości pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(asz)
Komentarze