Kamery live
prognoza pogody

Wiosna dla zdrowia w nowotarskiej uczelni

21 kwietnia 2024 08:00

Szereg prelekcji, zajęć, pokazów, ale i bezpłatnych badań profilaktycznych i diagnostycznych oraz zabiegów zachęcił do udziału w wydarzeniu nie tylko społeczność akademicką, ale również słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Nowego Targu.

Wiosna dla zdrowia w nowotarskiej uczelni

/fot. ANS w Nowym Targu/

W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu 16 kwietnia 2024 r. odbyła się Wiosna dla zdrowia. Wydarzenie zostało oficjalnie otwarte przez dr Biankę Godlewską-Dzioboń, Rektora ANS w Nowym Targu. Podczas przywitania podkreśliła, że Wiosna dla zdrowia to impreza, która nawiązuje do cyklicznie organizowanej Wiosny fizjoterapii, jednak znacznie rozbudowana i angażująca kierunki: dietetykę, fizjoterapię, kosmetologię, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, działające w ramach Instytutu Zdrowia oraz Instytutu Medycznego.

Głos zabrał również dr hab. Hubert Wolski, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Medycznego, który podkreślił, jak ważne jest zdrowie. Przywołał czynniki, które mają na zdrowie największy wpływ, zachęcił do profilaktyki oraz zaangażowania w poprawę stylu życia. Dr n. med. Danuta Fus, Dyrektor Instytutu Zdrowia przedstawiła uczestnikom program wydarzenia i zachęciła do czerpania wiedzy z przygotowanych prelekcji oraz wykonania szeregu dostępnych badań i zabiegów.

Prelekcja z dietetykiem, absolwentem kierunku dietetyka w ANS w Nowym Targu, Patrykiem Kowalskim z Kliniki „Holistica” pn. „Przez żołądek do Sedna – dietoprofilaktyka chorób cywilizacyjnych” uświadomiła słuchaczom, jakie konsekwencje niesie dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, znikoma aktywność fizyczna, długotrwały stres, czy niewystarczająca ilość odpoczynku. Poruszony temat niezwykle ważny i aktualny zmotywował słuchaczy, by wprowadzać, krok po kroku, pozytywne zmiany w stylu życia.

Mgr Kinga Wilkus, nauczycielka akademicka wraz ze studentkami studiów magisterskich na kierunku kosmetologia w prelekcji „3 kroki do piękna” poruszyła trzy istotne kwestie nie tylko dla piękna i estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia: rolę wody w organizmie; wpływ i skutki niedoboru witamin z grupy B oraz niebezpieczeństwa, związane z promieniowaniem UVA i UVB, przed którymi jedyną skuteczną ochroną są filtry przeciwsłoneczne.

Równocześnie w holu odbywały się zabiegi, badania i pokazy z:

– fizjoterapii (masaż klasyczny, masaż punktów spustowych, diagnostyka i terapia narządu ruchu, komputerowe badanie stóp z wykorzystaniem podoskanera, poradnictwo fizjoterapeutyczne)
-kosmetologii (zabiegi pielęgnacyjne na twarz i dłonie, makijaż codzienny i okazjonalny, poradnictwo kosmetologiczne)
-dietetyki (badanie składu ciała, określenie wieku metabolicznego, poradnictwo dietetyczne)
-ratownictwa medycznego (prezentacja pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych)
-pielęgniarstwa (pomiar ciśnienia krwi, pomiar poziomu glukozy i objętości wydechowej płuc)

Na wydarzeniu obecni byli również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, restauracji WiedźMak, firmy Technomex oraz Pointaesthetics.

Uczestnicy Wiosny dla zdrowia uzyskali cenną wiedzę, wskazówki i porady, na co zwrócić uwagę, jakie zmiany wprowadzić, by zadbać o zdrowie i poprawić samopoczucie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie zaproponowane bezpłatne badania i zabiegi.

Organizator: Instytut Zdrowia oraz Instytut Medyczny, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu.

/źródło: ANS w Nowym Targu/

Andrzej Lach 21.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również