Kamery live
prognoza pogody

Dziś Święto Flagi. Nowy Targ na biało-czerwono

2 maja 2024 13:05

Flagi w białoczerwone barwy wiszą na ścianach budynków, na ulicznych lampach, w oknach, a nawet w samochodach.

Dziś Święto Flagi. Nowy Targ na biało-czerwono

Najbardziej okazale prezentuje się centrum miasta, które udekorowano białoczerwonymi flagami. Nie brakuje osób, które postanowiło spędzić dzisiejsze popołudnie pod jedną z państwowych barw.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski – bo taką dokładnie nazwę nosi dzisiejsze święto – nie jest dniem wolnym od pracy. Zważywszy jednak na to, że wiele osób wzięło urlop tego dnia (wydłużając sobie weekend majowy), wiele urzędów i sklepów jest pozamykanych.

To stosunkowo całkiem nowe święto w kalendarzu Polaka. Święto flagi państwowej obchodzimy rokrocznie 2 maja od 2004 roku. W porównaniu do jutrzejszych uroczystości związanych z uchwaleniem Konstytucji Trzeciego Maja, różnica wynosi niemal 210 lat.

Z historycznych ciekawostek warto dodać również, że kolor biały i czerwony zaczął być utożsamiany z brawami Polski dopiero w połowie XIX wieku, czyli w czasie zaborów. Wówczas powstańcy (listopadowi czy też styczniowi) dzielili się na dwa obozy: białych i czerwonych. Ci pierwsi opowiadali się za pokojowymi, demokratycznymi staraniami w celu odzyskania niepodległości, natomiast ci drudzy – za zbrojnym zrywem. W międzyczasie kolor biały zaczął reprezentować wartości takie jak czystość i duchowość, z kolei kolor czerwony odwagę i waleczność.

Tymczasem za panowania królów Rzeczpospolitą Polskę – od około XV wieku – reprezentowała flaga podzielona na trzy poziome pasy: czerwony, biały oraz ponownie czerwone. Niemal identyczne co współczesne barwy Austrii.

redakcja 02.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również