Od jutra obowiązuje uchwała dotycząca czystości powietrza
Przepisy ograniczające eksploatację nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno w Małopolsce wejdą w życie już jutro. Zmiany te zostały wprowadzone aby osiągnąć dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu. Uchwała antysmogowa zakłada wymianę urządzeń grzewczych na niskoemisyjne i bardziej efektywne.
Skutkiem uchwały antysmogowej nie jest całkowity zakaz korzystania z opału węglem i drewnem, ale dostosowanie i wymiana urządzeń grzewczych. Stare “kopciuchy” możemy wymienić między innymi na: pompy ciepła, kotły gazowe, urządzenia zasilane pelletem, kotły zgazowujące na drewno, ogrzewanie elektryczne, instalacje przyłączone do sieci ciepłowniczej oraz nowoczesne kotły na węgiel .
Od 1 maja będzie obowiązywał zakaz instalacji oraz eksploatacji kotłów niespełniających żadnym norm poniżej klasy 3. Istnieje jednak możliwość eksploatacji kotłów na paliwa stałe klasy 3 i 4 nie dłużej niż do końca 2026 roku. Właściciele kotłów klasy 5 do końca ich technicznej żywotności nie mają się o co martwić. Właściciele kominków i trzonów kuchennych muszą dostosować je do wymagań Ekoprojektu.
Według danych z Urzędu Marszałkowskiego województwa Małopolskiego, mieszkańcy małopolski złożyli 81,2 tys. wniosków, a łączna kwota wypłaconych w tym okresie środków to ponad 741,8 mln zł.
Jak czytamy w artykule Urzędu Marszałkowskiego:
– Każdy mieszkaniec, który chce wymienić piec, ocieplić dom lub zainstalować urządzenia OZE, przede wszystkim powinien skontaktować się z ekodoradcą w swojej gminie. Tam uzyska szczegółowe informacje oraz porady dotyczące zastosowania ekologicznego ogrzewania. Dane kontaktowe do ekodoradców można znaleźć na www.powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/
Koniec okresu grzewczego daje także kilka dodatkowych miesięcy dla mieszkańców, którzy jeszcze nie zdążyli wymienić swoich kotłów.
/źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego/
Komentarze