Kamery live
prognoza pogody

Wielka Nowotarska Gonitwa – z wyścigami, przejażdżkami, atrakcjami (duża galeria zdjęć)

22 lipca 2018 19:51

Widowiskowe zawody w skokach przez przeszkody, wyścigi konne w galopie i wyścigi kłusaków z możliwością typowania zwycięzcy, przejażdżki na kucykach i hucułach – te i inne atrakcje czekały na wszystkich uczestników Pikniku Jeździeckiego, jaki odbył się dziś na nowotarskim lotnisku. Podczas pikniku zainaugurowano oficjalnie sezon wyścigowy na Podhalu, a samo wydarzenie nawiązuje do tradycji konnych wyścigów, jakie odbywały się dokładnie w tym miejscu przez stu laty i jako takie, pięknie wpisuje się w jubileuszową Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Wielka Nowotarska Gonitwa - z wyścigami, przejażdżkami, atrakcjami (duża galeria zdjęć)

Jako, że jednym współorganizatorów pikniku jest Województwo Małopolskie, w zawodach i wyścigach brali udział dżokeje i konie ze stadnin całego województwa. Spora część lotniska zamieniła się dzisiaj w wielki tor wyścigów konnych. Ogromną atrakcją dla widzów uczestniczących w pikniku, była możliwość typowania zwycięzców, podziwiania koni w galopie na tle burzowych Gorców, a następnie kibicowania tym, które się obstawiło. Dało to dziś w Nowym Targu namiastkę klimatu niemal jak z wyścigów Royal Ascot. Ciekawym elementem gonitwy był wyścig kłusaków, czyli specjalnej rasy koni zaprzęgniętych do dwukołowych sulek – pojazdu sportowego.

Zanim rozpoczęła się emocjonująca konna gonitwa – obejmująca wyścigi płaskie na koniach półkrwi angielskiej oraz koniach rasy małopolskiej, wyścigi hucułów i kłusaków – na lotnisku rozegrane zostały nie mniej  widowiskowe zawody w skokach przez przeszkody, których nie przerwał nawet rzęsisty deszcz. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki konne na lonży – atrakcja skierowana do najmłodszych. Organizatorzy zapewnili też strefę gastronomiczną i dmuchańce.

Zorganizowane dziś wyścigi to kontynuacja dawnej tradycji – ostatnie wydarzenie tego typu miało miejsce w Nowym Targu w 2015 roku, ale historycznie sięga o wiele dalej. Prezes Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego, dr Maciej Baraniak, przypominał dzisiaj parokrotnie, że Wielka Gonitwa Nowotarska nawiązuje do zawodów z lat 1919-1925, kiedy na terenie dzisiejszego aeroklubu, funkcjonował profesjonalny tor wyścigów konnych z trybunami dla 700 osób, a w organizowanych tam wyścigach rywalizowali oficerowie i podoficerowie z nowotarskiej jednostki artyleryjskiej, jednostek wojskowych z Krakowa, a czasem – również miejscowi górale i ich konie. Ta sięgająca okresu międzywojnia tradycja, z powodzeniem wpisuje nowotarskie wydarzenie w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 

Wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w kolejną niedzielę, 29 lipca 2018, kiedy jako główną atrakcję, zaplanowano pokazy ułanów i prezentację różnego rodzaju zaprzęgów konnych. Panie zachęca się do założenia stylowych kapeluszy – zgodnie z dress code’em obowiązującym na prestiżowych konnych wyścigach. Przez cały tydzień na terenie lotniska (w rejonie najbliższym skarpy i kładki nad Białym Dunajcem) będzie można korzystać z darmowych przejażdżek konnych dla dzieci (codziennie w godzinach 11-18).

Organizatorami wydarzenia są Sejmik Wojewódzki, Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych z Jackiem Soską na czele, Podhalańskie Stowarzyszenie Jeździeckie “Pro-Nati” z Ludźmierza oraz Urząd Miasta Nowy Targ.

Relacja filmowa  z wydarzenia – w najnowszym “Przeglądzie Tygodniowym”.

/os

os 22.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również