Kamery live
prognoza pogody

To już pewne: Kowaniec będzie osobną wsią. Kto na sołtysa?

1 kwietnia 2019 15:15
Trwa dyskusja

Klamka już zapadła: Kowaniec oddzieli się od Nowego Targu i podobnie jak przed laty, będzie osobną wsią – tak zdecydowali w referendum mieszkańcy północnej części Nowego Targu. Choć na formalne przekształcenie trzeba będzie jeszcze poczekać, już dziś wiadomo, że huczna uroczystość będzie połączona z I Dożynkami. Pojawili się też pierwsi kandydaci na stanowisko sołtysa. 

To już pewne: Kowaniec będzie osobną wsią. Kto na sołtysa?

Proces administracyjny mający na celu oddzielenie miejscowość Kowaniec od Nowego Targu, ma potrwać minimum trzy miesiące. To pokłosie podpisów, które od grudnia do lutego były zbierane na terenie byłego już nowotarskiego osiedla. Pięć tysięcy głosów mieszkańców sprawiło, że najpóźniej w sierpniu Kowaniec stanie się pełnoprawną wsią.

Wśród kandydatów na sołtysa wymienia się kilka nazwisk. Nie od dziś wiadomo, że jednym z najpoważniejszych pretendentów do tej roli jest obecny radny Michał Glonek:

 – Nie chciałbym jeszcze zapeszać – komentuje sam zainteresowany – Pożyjemy, zobaczymy. Już dziś mogę jednak powiedzieć, że bardzo się cieszę z decyzji mieszkańców. Kowaniec zasługuje na to, żeby funkcjonować niezależnie od miasta. Tu życie płynie inaczej. 

Rzecz jasna z takiego obrotu sprawy niezadowolony jest burmistrz Nowego Targu:

 – Trzeba uszanować wolę mieszkańców – komentuje krótko burmistrz Grzegorz Watycha – Mam nadzieję, że miasto Nowy Targ wraz z wsią Kowaniec będą ze sobą ściśle współpracować, a w przypadku otwarcia ścieżki w koronach drzew, może zostaniemy nawet zaproszeni.

Formalnie Kowaniec odłączy się od Nowego Targu 24 sierpnia br. Oficjalna uroczystość będzie połączona z organizacją I Dożynek Kowańczańskich. Wyłączny patronat medialny nad historycznym wydarzeniem objął jeden z podhalańskich portali internetowych, który planuje tego dnia uruchomić całodobową relację.

– Tylko na Podhalu czyta nas 48 mln ludzi. Mamy też czytelników na Orawie, Spiszu, w Jordanowie, na Sądecczyźnie, Słowacji, w Ameryce, a według naszych ostatnich danych czytają nas nawet w odległym Azerbejdżanie, dlatego chcemy zaznaczać naszą obecność niemal wszędzie gdzie się da – mówi Wojciech Rajski, właściciel lokalnego portalu internetowego. – Nie chcę ujawniać wszystkich planów na ten dzień, ale mogę już obiecać, że relacja potrwa co najmniej do godzin porannych. Będziemy relacjonować koncerty występujących zespołów muzycznych, wrzucać zdjęcia z tego, co się dzieje pod sceną, a ci, którzy zostaną do samego końca imprezy, będą mogli liczyć na nagrody od naszej redakcji w postaci bonów na zakupy w części sklepów ulokowanych w Nowym Targu.

Tymczasem sami mieszkańcy nowo-starej miejscowości mają różne odczucia. Ci zadowoleni snują już plany o utworzeniu uzdrowiska, inni woleliby wrócić do miasta. 

 – Lubię brać udział w konkursie na najpiękniejszy ogródek, teraz już nie będę mogła – ubolewa pani Kornelia.

 

os 01.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

8 komentarzy
D. 23:28 02.04.2019

Nowe też by mogli oddzielić...

M 13:42 02.04.2019

Szkoda ze to tylko zarty

Mieszkanka 12:44 02.04.2019

A ja nic nie wiedziałam o żadnym referendum i na nic takiego się nie godzilam. Oczywiście kto ma władzę to sobie robi co chce a zwykli ludzie mają wielkie g.. do powiedzenia.. Jeśli to prawda a jeśli żart prima aprilisowy to spoko..

NowyTarg24.tv 12:47 02.04.2019

spokojnie, to tylko żart na 1 kwietnia.

Pawel 11:01 02.04.2019

Dobrze że to tylko 1 Kwietnia 😁

Kowańcanka 19:34 01.04.2019

I pewnie jeszcze Jan Łapsa na sołtysa????????? Dobry żart prima aprilisowy😂😂😂😂

Bleee 18:53 01.04.2019

He he... Pierwszus Kwietnilis...

Kowancon 15:27 01.04.2019

Podhale25 ? a myślałem ze podhale jest na 5 wiec powinni wiec wyłączność na patronat medialny powinni mieć na wszystko co się dzieje w Polsce

Zobacz również