Kamery live
prognoza pogody

Są trzy koncepcje przebiegu obwodnicy południowo-wschodniej

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Etap projektowania południowo-wschodniej obwodnicy Nowego Targu przyniósł trzy koncepcje jej przebiegu. Gdy zostaną dopracowane w szczegółach, czyli już wkrótce – będzie je można poddać konsultacjom społecznym.

Inwestorem obwodnicy, urealnionej dzięki rządowemu programowi „stu autostrad”, lecz planowanej już od dawna, by wyprowadzić ruch tranzytowy w kierunku Szczawnicy, Nowego Sącza, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej oraz przejścia granicznego w Jurgowie – jest krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A do myślenia o najdogodniejszym jej przebiegu zmuszają postępy prac przy budowie węzła Nowy Targ Południe, kończącego odcinek nowej „zakopianki” Rdzawka – Nowy Targ.

– Rondo na drodze krajowej 47, prowadzącej już do Zakopanego, czyli ul. Krakowskiej, będzie ostatnim elementem węzła Nowy Targ Południe – mówi Iwona Mikrut, rzeczniczka prasowa krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Będzie się ono również komunikowało z ul. Szaflarską, która jest bardzo ważna w tym układzie komunikacyjnym, ponieważ będzie stanowiła dojazd do nowej obwodnicy Nowego Targu. W tym momencie jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji i już zostały wytyczone trzy wstępne przebiegi – wszystkie na północ od lotniska. Zrezygnowaliśmy z jakiegokolwiek przebiegu od strony południowej, żeby nie ingerować w Naturę 2000 czy w lotnisko.

Dla proponowanych wariantowo przebiegów trzeba teraz sprawdzić warunki geologiczne. Koncepcje przygotowuje wybrana jeszcze we wrześniu warszawska firma projektowa „Multiconsult”, jednak korytarz dla obwodnicy wschodniej miasto przewidziało w Studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego oraz wytrasowało już roku 2010, wpisując go także w plany miejscowe Nowy Targ 26 i Nowy Targ 21. Wstępna koncepcja ma już więc 11 lat.

– Mamy nadzieję, że to się pokryje z koncepcjami, które teraz powstaną na bazie materiałów firmy wyłonionej w przetargu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostradzaznacza Wojciech Watycha, naczelnik wydziału rozwoju, urbanistyki i gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miasta Nowego Targu.

Dodajmy, że ta 11-letnia miejska koncepcja przebiegu obwodnicy nie wchodzi w żadną kolizję z terenem rezerwowanym teraz pod planowane Centrum Sportów Lodowych na prawym brzegu Białego Dunajca, pod skarpą lotniska.

Pomysły na włączenie przyszłej obwodnicy do drogi krajowej 49, Nowy Targ – Jurgów – pojawiły się natomiast wtedy trzy. Pierwszy to było rondo przy mleczarni, drugi – obszar między ówczesną sortownią odpadów IB a mleczarnią, natomiast trzeci – zjazd odchylony bardziej w kierunku Gronkowa. Takie były trzy potencjalne lokalizacje tych węzłów. Teraz pozostaje czekać czekamy na nowe materiały projektantów.

Obmyślane wtedy połączenie ruch od strony Zakopanego w kierunku wschodnim prowadziłoby południowym odcinkiem ul. Szaflarskiej, a potem – przez specjalny łącznik – w obwodnicę południowo-wschodnią, w stronę lotniska. Od strony Krakowa droga miała być po prostu przedłużona w kierunku na Gronków. Od początku jednak było jasne, jakie zadania ma spełniać to nowe rozwiązanie komunikacyjne.

– Ta droga ma obejmować od strony południowej nowo powstające osiedla na Polanie Szaflarskiej, będzie przechodziła przez most na Białym Dunajcu w okolicy istniejącej kładki – przypomina naczelnik Watycha. – Oczywiście kładka pozostanie nienaruszona, bo most przebiegałby dużo wyżej. Tym mostem wyjdzie na skarpę w sąsiedztwie lotniska i później – w stronę drogi krajowej na Jurgów: korytarzem już przewidzianym w planie Nowy Targ 21, albo – jeśli projektant przewidzi jakieś nowe rozwiązanie – terenami komercyjnymi, też wskazanymi w tym planie do zagospodarowania.

Ulicę Lotników obwodnica musiałaby przeciąć w sposób bezkolizyjny – czyli wiaduktem – bo tam skrzyżowanie nie jest przewidywane.

– My teraz walczymy o to, żeby było zapisane w planach włączenie ul. Sikorskiego w tę obwodnicę, bo wtedy to ma sens – dodaje naczelnik.

– Jak już będziemy mieli więcej dokumentów, to oczywiście będą zrobione spotkania informacyjne, przedstawimy te trzy przebiegi – zapewnia ze swej strony rzecznika GDDKiA. – I mieszkańcy, i samorządowcy będą wiedzieli, jakie mamy propozycje. Będą też propozycje włączenia tej obwodnicy do nowej „zakopianki” Rdzawka – Nowy Targ. Węzeł Nowy Targ Południe kończy się nasypem i do tego nasypu będzie dołączona obwodnica wschodnia – również dwujezdniowa. Chciałabym jednocześnie zapewnić, że wszystkie możliwe relacje będą uwzględnione, jeśli chodzi o tę południową obwodnicę.

Nad kilkoma możliwymi rozwiązaniami tego włączenia do nowej „zakopianki” będą jeszcze pracować inżynierowie. Miejmy nadzieję, znajdą oni również sposób na połączenie obwodnicy południowo-wschodniej z ul. Sikorskiego.

(asz)

Anna Szopińska 04.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Janek 15:32 05.02.2021

Zniszczycie tylko piękne tereny rekreacyjne i tyle w temacie.

Zobacz również