Kamery live
prognoza pogody

Rodzinna gra terenowa w MOK

11 lutego 2017 20:18

W sobotnie popołudnie, budynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu zamienił się w...statek kosmiczny. Takim w każdym razie widzieli go uczestnicy gry terenowej "MOKodon". Startowały dzieci wraz z opiekunami w łącznie dziesięciu zespołach.

Rodzinna gra terenowa w MOK

Uczestnicy mieli do wykonania osiem zadań, rozsianych w różnych miejscach Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Zadania miały różnorodny charakter – sprawdzały poziom wiedzy i błyskotliwość, zdolności manualne i refleks. Aby ukończyć grę, należało wykonać poprawnie wszystkie zadania oraz na podstawie zebranych podczas godzinnej gry informacji, rozwiązać zagadkę, czyli…wskazać “zdrajcę”, który działa na szkodę całej załogi kosmicznego statku.

Gra terenowa, jak sama nazwa wskazuje, to jest gra. Podobna do gry komputerowej, ale jest to gra terenowa, czyli nie zakłada siedzenia przy klawiaturze i zapuszczania przysłowiowych boczków, ale wymaga wyjścia z domu, do ludzi. – mówi pomysłodawca “MOKodonu”, jak i wielu innych gier terenowych zorganizowanych na terenie Nowego Targu, Daniel Sikorski – Ważny jest klimat, który warto poczuć, aby w pełni korzystać z przyjemności gry. 

Jeśli chodzi o logistykę, gra zaczyna się od wypełnienia formularza służącego do identyfikacji zespołu. Drużyny muszą podać swoją nazwę. Do formularza wpisywana jest w trakcie trwania gry: punktacja, zaliczone zadania, punkty karne, czas – jeśli jest on brany pod uwagę itd. itp. Zaraz po dopełnieniu formalności zaczyna się “zabawa” – bieganie, rozwiązywanie zagadek, tajemnic, wykonywanie zadań zręcznościowych. Poszczególne stanowiska obsługiwane są przez osoby wtajemniczone w fabułę gry, co nadaje jej znamion wiarygodności. 

Gry terenowe mają różne odmiany: są gry fantasy, gry detektywistyczne, wojskowe, czy science fiction. Rozgrywana dziś gra “MOKodon” to detektywistyczna odmiana. Daniel Sikorski ma bogate doświadczenie w organizowaniu różnego rodzaju gier terenowych – wraz z MOK-iem udało mu się zorganizować ich w sumie 8, pozostałych 5 zorganizował on niezależnie od tej instytucji (m.in. w Zespole Szkół Technicznych w Nowym Targu), każdorazowo samodzielnie wymyślając scenariusz, zadania i szczegóły gier.

Podczas trwania MOKodonu widać było wyraźnie emocje na twarzach młodszych uczestników, mocno zaangażowanych w akcję gry oraz rozbawienie towarzyszących im dorosłych. Ciekawy to sposób aktywnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu (część gier terenowych – jak np. ta zorganizowana z okazji Dnia Wolontariusza – obejmowała obręb całego miasta), wzbogacony dodatkowo o wartości edukacyjne. Podczas tej edycji gry można było m.in. nauczyć się…majsterkować. Jedno z zadań, realizowane dzięki wsparciu Castoramy polegało bowiem na stworzeniu części instalacji wodnej oraz samodzielnym wykonaniu drewnianej skrzynki. 

Dzisiejsze zmagania wygrała drużyna “Królów”.

Sponsorami “MOKodonu” byli: Miejski Ośrodek Kultury, Castorama oraz Termy Gorący Potok.

/os 

NT24TV 11.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również