Kamery live
prognoza pogody

Rehabilitacja po Covid-19

13 stycznia 2022 16:21

Prawie 600 osobom pomogliśmy w Uzdrowisku Ustroń wrócić do zdrowia i sprawności w ramach rehabilitacji komercyjnej po COVID-19 w Uzdrowisku Ustroń. To już ponad rok lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki i psycholodzy, pomagają pacjentom, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. W Uzdrowisku Ustroń realizowana jest również rehabilitacja po COVID-19 w ramach oddziału szpitalnego, finansowana przez NFZ. Z tej możliwości dotychczas, skorzystało ponad 400 osób.

Rehabilitacja po Covid-19

Przygotowanie takiego programu rehabilitacyjnego było możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu zespołu Uzdrowiska Ustroń w rehabilitacji pulmonologicznej, kardiologicznej i neurologicznej.

Celem programu rehabilitacji jest zmniejszenie nasilenia objawów choroby, poprawa sprawności fizycznej i wydolności oraz edukacja zdrowotna pacjentów. Uczestnicy korzystają z konsultacji pulmonologicznej, badań diagnostycznych, zabiegów rehabilitacyjnych oraz uczą się, jak rozładowywać stres. W Uzdrowisku Ustroń bazuje się na obowiązujących modelach rehabilitacji pulmonologicznej i na naszych doświadczeniach. Odpowiedni sprzęt i infrastruktura, kompleksowość umożliwiają świadczenie profesjonalnej i fachowej opieki, przy udziale doświadczonej kadry lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i psychologów

Czwarta fala zakażeń koronawirusem spowodowała, że zwiększyła się ilość osób potrzebujących specjalistycznej opieki. Niezwykle ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do formy i pokonać skutki zakażenia koronawirusem, m.in. takie jak: dyskomfort przy oddychaniu, uciążliwe duszności, obniżona kondycja fizyczna, ból różnego pochodzenia, słaba wydolność krążeniowa czy atrofia mięśni, zaburzenia pamięci i koncentracji. W tej sytuacji pomóc może specjalny program rehabilitacji po przebytym COVID-19, który jest dostępny w Uzdrowisku Ustroń od końca listopada 2020 roku.

Po kilkunastu miesiącach doświadczeń z wirusem SARS-CoV-2, obserwacji przebiegu choroby COVID-19 i jej powikłań, wiadomo już, że nawet u osób przechodzących zakażenie łagodnie lub bezobjawowo można zaobserwować zmiany w płucach o charakterze nieodwracalnych zwłóknień. Rekonwalescencja po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem COVID-19 powinna być zatem wsparta odpowiednim procesem rehabilitacji.

Wielu ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca od choroby, zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia. Świadczy to o powikłaniach późnych, związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej, czy też w mięśniu sercowym. COVID-19 nie jest niebezpieczny tylko dla seniorów i dla osób z chorobami przewlekłymi. Wśród chorych obserwuje się pełen przekrój wiekowy. Powikłania po chorobie często obejmują przewlekłe zmęczenie, problemy z oddychaniem wynikające z uszkodzenia płuc, a także dolegliwości sercowo-naczyniowe. Warto wspomnieć, że ozdrowieńcy narażeni są również na zaburzenia neurologiczne i psychiczne, takie jak lęk, depresja czy zespół stresu pourazowego. Na powikłania skarżą się nie tylko osoby, które były hospitalizowane, ale również te, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo. Dlatego wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom osób po przebytej chorobie, w Uzdrowisku Ustroń przez cały czas prowadzimy rehabilitację po COVID-19 – podkreśla Adam Rybicki, Dyrektor medyczny Uzdrowiska Ustroń i współautor programu rehabilitacji.

Specjalistyczny program rehabilitacji po przebyciu COVID-19 obejmuje Trening wydolnościowy (na ergometrze rowerowym, trening na bieżni ruchomej lub trening marszowy). Ćwiczenia oddechowe (ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia wydłużonego wydechu, pogłębionego wdechu, ćwiczenia oddychania przeponowego, ćwiczenia zwiększające ruch oddechowy dolnożebrowy). Trening stacyjny i ćwiczenia ogólnousprawniające, techniki usuwania wydzieliny z drzewa oskrzelowego (pozycje drenażowe, drenaż dynamiczny, efektywny kaszel, czynna wibracja oskrzeli, oklepywanie klatki piersiowej) inhalacje relaksacja psychoterapia, zabiegi fizykalne oraz balneoterapię i hydroterapię. Ponadto, po wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań, stosowane są innowacyjne zabiegi fizykoterapeutyczne oparte na zaawansowanym urządzeniu służącym do stymulacji elektromagnetycznej – opisuje Ewa Rybicka Dyrektor bazy zabiegowej Uzdrowiska Ustroń.

Terapia oddechowa polem elektromagnetycznym o wysokiej intensywności wywołuje na przemian silne i delikatne skurcze mięśni oddechowych. Jest to nowoczesna forma fizykoterapii, która pozwala na aktywną rehabilitację osób z problemami ze strony układu oddechowego m.in. stanowiącymi powikłania po zakażeniu koronawirusem. Zabiegi przy użyciu metody stymulacji elektromagnetycznej rozszerzają naczynia krwionośnie i oskrzela, zmniejszają stany zapalne oraz obrzęki w błonach śluzowych płuc i oskrzeli, wzmacniają przeponę i mięśnie międzyżebrowe, poprawiają wentylację płuc, a także usprawniają krążenie krwi w okolicy klatki piersiowej. Dzięki takiej stymulacji pacjenci obciążeni powikłaniami mają szansę na przywrócenie efektywnego procesu oddychania, a co za tym idzie poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Warto dodać, że zabiegi są nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta – wyjaśnia Ewa Rybicka Dyrektor bazy zabiegowej Uzdrowiska Ustroń.

Pacjenci mogą skorzystać z komercyjnej rehabilitacji po COVID-19 zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. W ramach pobytów refundowanych przez NFZ w formie stacjonarnej. Kryteria kwalifikacji do jednego z modeli fizjoterapii oddechowej jest zależny od stopnia zaawansowania choroby podstawowej i chorób współistniejących, saturacji, EKG, RR. Innym kryterium, są wyniki testów diagnostycznych (na podstawie testu marszowego, stopnia nasilenia duszności mMRC, stopnia duszności i zmęczenia wg Borga, spirometrii, rtg klatki piersiowej, TK z kontrastem lub bez.) Badanie pojemności wdechowej i wydechowej klatki piersiowej. Badanie funkcjonalne w badaniu fizjoterapeutycznym. Każdy taki pobyt rozpoczyna się wizytą lekarską, konsultacją ze specjalistą pulmonologiem i fizjoterapeutą oraz wykonaniem niezbędnych badań diagnostycznych. Na tej podstawie przygotowany zostaje indywidualny program pobytu w Uzdrowisku Ustroń – wyjaśnia Adam Rybicki- dyrektor medyczny i Wiceprezes Zarządu PU” Ustroń” S.A. Obecnie we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach realizujemy badanie naukowe: ocena efektywności rehabilitacji krążeniowo – oddechowej po przebytej objawowej infekcji wirusem SARS – CoV 2, które objęło kilkuset pacjentów. Już wkrótce będą przedstawiane wyniki.

Na początku i na końcu przeprowadzamy badania w celu porównania i określenia efektów terapii. Wypełniany jest kwestionariusz jakości życia. Pytania dotyczą najistotniejszych elementów związanych z układam oddechowym, układem ruchu i aktywnością fizyczną, układem nerwowym i ogólnym samopoczuciem.

Każdy pacjent wyjeżdża z Uzdrowiska Ustroń z poradnikiem oraz wskazówkami jak ma kontynuować rehabilitację i aktywność w warunkach domowych. Ma dostęp do ćwiczeń oddechowych w formie online. Zespół lekarzy i fizjoterapeutów opracował i przygotował filmy instruktażowe pomagające kontynuować ćwiczenia oddechowe. Pracownicy Uzdrowiska Ustroń chętnie dzielą swoją wiedzą.

Poniższe zasady właściwie każdej osobie pomagają w utrzymaniu sprawności oraz pozwalają na jak najdłuższe cieszenie się życiem.

Jak w 7 krokach „ złapać oddech” i powrócić do zdrowia po przebytym Covid-19.

1. Prowadź higieniczny tryb życia – wysypiaj się, stosuj dietę lekkostrawną, wysokobiałkową i z dużą ilością warzyw i owoców oraz pij dużo wody – około 2 l dziennie.

2. Bądź aktywny fizycznie – trenuj systematycznie, ale w swoim tempie. Stosuj umiarkowany wysiłek fizyczny, zadbaj o wzmocnienie mięśni całego ciała wykonując proste ćwiczenia. Możesz też maszerować w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, chodzić po schodach lub z kijami Nordic Walking, jeździć na rowerze. Powinieneś ćwiczyć 5 dni w tygodniu przez około 20-30 min.

3. Spaceruj na świeżym powietrzu i dbaj o swoją odporność – staraj się przejść codziennie od 5000 do 8000 kroków. Nie przegrzewaj się, unikaj upałów, dużych mrozów i wietrznych dni.

4. Oddychaj prawidłowo – wdychaj powietrze przez nos a wydychaj ustami. Staraj się by wydech był zawsze dłuższy niż wdech. Dbaj o to, by oddechy były głębokie, spokojne i płynne.

5. Uruchom rezerwy oddechowe – wykonuj ćwiczenia oddechowe głównie torem dolno-żebrowym i przeponowym. Wówczas uruchomisz i wzmocnisz mięśnie oddechowe oraz zwiększysz pojemność płuc. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej a drugą na brzuchu – wykonaj wdech przez nos tak, by brzuch uwypuklił się a dłoń na nim uniosła. Wykonaj wydech ustami i wciągnij brzuch. Naucz się świadomie kierować powietrze w poszczególne części (segmenty) płuc.

6. Zrelaksuj się – stosuj techniki i treningi relaksacyjne, słuchaj muzyki, znajdź sobie hobby oraz czas na rozmowę z bliską Ci osobą lub terapeutą. Angażuj się w to, co sprawia Ci przyjemność.

7. Podczas rehabilitacji okresowo kontroluj tętno i saturację krwi za pomocą pulsoksymetru. W razie wystąpienia duszności przyjmij pozycję z pochyleniem do przodu i rozluźnieniem barków i klatki piersiowej czyli z podparciem rąk o stół, parapet lub własne nogi.

Więcej informacji:

https://www.uzdrowisko-ustron.pl/rehabilitacja-po-koronawirusie/

https://www.uzdrowisko-ustron.pl/cwiczenia-oddechowe/

Wszystkie szczegóły dotyczące pobytów można znaleźć na stronie https://www.uzdrowisko-ustron.pl/

Uzdrowisko Ustroń jest częścią Grupy American Heart of Poland, czyli największej sieci oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Uzdrowisko Ustroń w Beskidzie Śląskim, to największy uzdrowiskowy kompleks w Europie. Przyroda oferuje tu wszystko, co dla ludzkiego zdrowia najlepsze. Własne surowce naturalne, czyli solanka i borowina, wykorzystywane do zabiegów wyróżniają to miejsce. Uzdrowisko Ustroń specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej, pulmonologicznej i neurologicznej, pomaga wracać do zdrowia pacjentom po urazach i chorobach nowotworowych.

mat. sponsorowany

os 13.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również