Kamery live
prognoza pogody

Posłanka Anna Paluch: nie przeciw instalacji w Szaflarach, ale…

PODHALE. – Sam pomysł nie budzi mojego sprzeciwu – oświadczyła posłanka Anna Paluch, pytana o opinię na temat intencji zbudowania instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Szaflarach.

 

Posłanka Anna Paluch: nie przeciw instalacji w Szaflarach, ale…

– Ale są protesty dotyczące lokalizacji – dodała. – Bo kilka lat temu, na forum Klastra Energii Zielone Podhale – była mowa o lokalizacji na granicy między Nowym Targiem a Szaflarami. Najważniejsze jest to, że teraz wszystkie spalarnie muszą uzyskać tak zwane pozwolenie zintegrowane, a oznacza to bardzo wysokie normy emisji spalin. Jestem za tym, żeby ta część odpadów, która ma jakąś nośność kaloryczną – była spalana. Bo w tej chwili odpady zawierające całą tablice Mendelejewa lądują w domowych paleniskach, tworząc toksyczną emisję. A jeśli już emisja, to taka, która spełni najwyższe normy.

 Z kolei sprawę nie branych pod uwagę teraz, ale rozważanych wcześniej lokalizacji na terenie Nowego Targu wyjaśniał zgromadzonym na burzliwej sesji Rady Gminy w Szaflarach wójt Rafał Szkaradziński. Tłumaczył on, że teren w sąsiedztwie komina niedoszłej centralnej ciepłowni na Równi Szaflarskiej w znacznej mierze uległ już reprywatyzacji, z powodu niezrealizowania w ustawowym terminie celu wywłaszczenia. Drugą lokalizację – w pobliżu sortowni FCC przy ul. Jana Pawła II – przekreśla inny fakt.  Rozległy teren pozostający kiedyś w dyspozycji Podhalańskiego Związku Gmin, do tej pory w znacznej części został już przez samorządy-udziałowców sprzedany. 

(asz)

Anna Szopińska 10.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
niepokorny 13:58 25.02.2020

Najbardziej logiczną lokalizacją Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów komunalnych to tereny koło sortowni w Nowym Targu, gdzie blisko jest do potencjalnego odbiorcy ciepła, gdzie planowana jest niedaleko obwodnica Nowego Targu połączona z nową Zakopianką, Tereny stanowią współwłasność gmin i FCC Podhale, a jest to prawie 20 ha, w większości nie wykorzystanych, kiedy upadła koncepcja budowy składowiska odpadów przez PZG, zapisy planu przestrzennego przewidują budowę innej instalacji lepszej od składowiska, co wypełnia Zakład Termicznego Przetwarzania odpadów. Lokalizacja jest daleko od zabudowań mieszkaniowych a sąsiedztwo lotniska ogranicza znacząco inne wykorzystanie terenu. Plan Miejscowy Nowego Targu dopuszcza na tym terenie tylko gospodarkę odpadami. Tereny "Na Czerwonym" czekają lata na zainwestowanie w zakład recyklingu i w zakład termicznego wykorzystania odpadów komunalnej, frakcji palnej której nie można poddać recyklingowi

Sławek 10:39 11.02.2020

Pani Aniu Posłanko i Pani Aniu redaktorze dajcie spokój już ta spalarnią.

Zobacz również