Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski Orszak Trzech Króli – z kolędową historią

7 stycznia 2023 10:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Łaskawe było niebo dla tych, którzy z dwóch nowotarskich kościołów – Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny – w święto Trzech Króli wyruszyli radosnym pochodem przed ratusz. Dobra pogoda sprawiła, że dzień Objawienia Pańskiego wierni obchodzili tłumnie.

Uroczystość, która zamyka okres Bożego Narodzenia, wiąże się ze święceniem w kościołach kadzidła i kredy. Kadzidło to symbolem woli czynienia wszystkiego na chwałę Bożą, kreda zaś używana jest do oznaczania drzwi domów i mieszkań na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego.

Tego roku różnobarwnych koron z papieru ani pięknie wydanych kolędowych śpiewników było pod dostatkiem. O bezpieczne przejście zadbały policyjne patrole. Orszaki z flagami, wychodzące z dwóch świątyń, spotkały się na rynku, by już razem dojść przed scenę o boku ratusza, ubraną w pachnące choinki, wymoszczoną sianem. Stylizacja szopki była leśna i pasterska. Królowie w lśniących szatach, złocistych koronach i turbanach, z darami w szkatułach, tym razem jednak nie jechali konno. Efektowną banderię w dzień Trzech Króli nowotarżanie polubili tak, że teraz każdy zauważył jej brak. Oby za rok udało się ją znowu skrzyknąć. Mimo, że nagłośnienie działało znakomicie, śpiew Orszaku wypadł nieśmiało…

Dopiero na rynku, z silniejszym muzycznym podkładem i już fachowym prowadzeniem, pod wodzą ks. Przemysława Ciosa – kolędowanie nabrało mocy. Zamiast jasełkowego przedstawienia, było przypomnienie historii najpiękniejszych kolęd – staropolskich, liturgicznych i pastorałek. Jeśli tak oczarowują, wzruszają ich słowa i melodie, warto było też poznać autorów i okoliczności powstania tych kompozycji. Włącznie z napisaną w początkach XIX wieku, w rejonie Salzburga, najpopularniejszą, bo przetłumaczoną na ponad 300 języków kolędą „Cicha noc”.   

Dostojne, staropolskie kolędy w rytmie poloneza wybrzmiały pięknie, jednak tym razem uczestnicy Orszaku nie ruszyli korowodem po płycie rynku. Aktywniejsze ruchowo były tylko harcerki. Natomiast z roku na rok coraz więcej najmłodszych stroi się w anielskie szatki i skrzydła z piórek. Nie brakuje też małych królów. Coraz więcej osób dołącza do Orszaku w góralskim odzieniu. Ale dzieciakom, widać, wygodnie było na barkach rodziców, bo nad lasem głów przystrojonych w korony mogły widzieć całą scenę – ze Święta Rodziną, żłóbkiem i Dzieciątkiem w kwiecistej chuście. 

A gdy już Trzej Mędrcy oddali Mu hołd i wręczyli swoje dary, podzielili się nimi także z kolędującymi na rynku. Złote dukaty smakowały czekoladowo. Religijno-wspólnotowe wydarzenie organizowały obie parafie przy wsparciu Burmistrza oraz Fundacji Orszak Trzech Króli. Dla wielu osób, które wcześniej nie miały takiej sposobności, spotkanie na rynku stało się okazją do złożenia sobie życzeń.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

   

 

Anna Szopińska 07.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również