Kamery live
prognoza pogody

Nowa „zakopianka” – fundamenty pod przyczółki mostów

NOWY TARG. Ilość sprzętu i ekip zaangażowanych w budowę „zakopianki” na odcinku nowotarskim robi wrażenie. Wykonawcza firma musi się jednak mierzyć z trudnym, podmokłym podłożem. Ekrany osłaniające domy osiedla Na Skarpie, o które pytają mieszkańcy, na razie nie są przewidywane.

Nowa „zakopianka” – fundamenty pod przyczółki mostów

Wielki kombajn, wcześniej pracujący w Rdzawce, teraz rozdrabnia hałdę wyrwanych korzeni visàvis Żanexu. Trwa przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w ciągu ul. Ludźmierskiej.

– Budowane są też nasypy pomiędzy węzłem Nowy Targ Zachód a węzłem  Nowy Targ Południe, pale fundamentowe, zbrojenia i betonowania fundamentów oraz przyczółków obiektów mostowych: mostu nad Czarnym Dunajcem, nad ulicą Ludźmierską oraz drogą dojazdową, także wiaduktu nad linią kolejową i istniejącą DK47 na węźle Nowy Targ Południe – mówi Iwona Mikrut, rzeczniczka prasowa krakowskiego Oddziału GDDKiA.

Prowadzone są równocześnie prace przy odhumusowywaniu terenu i budowana jest droga technologiczna od ul. Partyzantów do Czarnego Dunajca. Bolączka mieszkańców tego rejonu i kierowców poruszających się arterią wschód-zachód to zabrudzenia nawierzchni ul. Ludźmierskiej – błotem, nierzadko i materiałem kamiennym, ale inwestor może już powiedzieć, kiedy skończą się te uciążliwości.

Transport materiałów ul. Ludźmierską potrwa najdłużej do wiosny 2021, czyli do czasu wybudowania tymczasowego obiektu mostowego na Czarnym Dunajcem, komunikującym całą budowę drogami technologicznymi wzdłuż budowanej DK47 – zapewnia pani rzecznik. – Dzięki temu rozwiązaniu transport materiałów nasypowych na odcinek od węzła Nowy Targ Zachód do węzła Nowy Targ Południe będzie przebiegał w jednym miejscu, w poprzek ul. Ludźmierskiej. Na wiosnę ten problem powinien się skończyć definitywnie.

Nowotarski odcinek nowej „zakopianki” będzie przebiegał po terenie płaskim, częściowo nadrzecznym, w dalszym fragmencie – podmokłym. A to stawia przed wykonawcami wyzwania związane z przygotowaniem, czyli utwardzeniem podłoża.

– Na odcinku od węzła Nowy Targ Zachód do węzła Nowy Targ Południe wykonywana jest stabilizacja podłoża – informuje Iwona Mikrut. – Natomiast na odcinku od ul. Grel do Czarnego Dunajca miejscami będzie wykonana wymiana gruntu, ze względu na zalegający w podłożu torf. Te roboty rozpoczną się z chwilą wykonania dróg technologicznych do Czarnego Dunajca i pozyskania pokładów skalnych na odcinkach wykopowych, w rejonie węzła Obidowa. Z tych wykopów planuje się pozyskanie materiału do wymiany gruntu. Zostanie on wbudowany w miejsce torfów.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak gruba jest warstwa torfów ciągnących się w stronę Ludźmierza, ale na linii przyszłej „zakopianki” będzie ona zdjęta do spodu.

Ponieważ odległość niektórych budynków osiedla na Skarpie od szosy będzie ok. 10-metrowa, mieszkańcy pytają o możliwość zamontowania ekranów akustycznych. A kwestia ta była rozpatrywana już na etapie projektowania.

– W rejonie osiedla Na Skarpie dwujezdniowa droga DK47 pobiegnie na dwóch równoległych mostach, na którym nie przewidziano budowy ekranów akustycznych – wyjaśnia pani rzecznik. – Są to obiekty o długości ponad 528 m jeden i 524 m drugi i powstaną ponad rzeką Czarny Dunajec, nad ulicą Ludźmierską w Nowym Targu oraz drogą dojazdową. Po wykonaniu inwestycji i oddaniu do ruchu, opracowana zostanie analiza porealizacyjna rzeczywistego oddziaływania drogi na otoczenie. Wówczas będzie można zgłaszać przekroczenia hałasu – jeżeli takie wystąpią – i wnioskować o budowę ekranów, gdyby była taka konieczność.

Na razie jednak hałas czyni potężny tabor pracującego sprzętu, co jest oznaką szybkiego postępu robót.

(asz)

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 20.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Ufo 08:44 22.11.2020

Jak by tak ekipy pracowaly za komuny to bylaby druga Japonia. No ale 50 lat zmarnowane szkoda.

MF 06:10 22.11.2020

Dzieki waszemu portalowi mozna ogladac prace nowej zakpopianki...

Zobacz również