Kamery live
prognoza pogody

Nie daj się nabrać na fałszywe strony internetowe kuszące sensacyjnymi informacjami!

13 stycznia 2021 00:23

W wirtualnym świecie jak i w życiu realnym może dojść do wyłudzenia osobowych po to, by wykorzystać je do przestępstwa. Wykorzystując strony internetowe z przyciągającymi uwagę informacjami – często fałszywymi – oszuści proszą o logowanie się do kont m.in na serwisach społecznościowych nad którymi później przejmują kontrolę.

Nie daj się nabrać na fałszywe strony internetowe kuszące sensacyjnymi informacjami!

Przykładem takich działań może być materiał, jaki ukazał się ostatnio w sieci. Był to rzekomy apel Policji na temat poszukiwań 36-letniego mężczyzny z powiatu suskiego, który to podczas transmisji na żywo miał katować psa. Nad wizerunkiem mężczyzny jest logo znanego polskiego portalu internetowego sugerujące, że znajdujemy się na stronie tego portalu. Natomiast sformułowania „pomoc-zwierząt” użyte w  adresie strony sugerują, przekierowanie z portalu tematycznego. Kliknięcie w zamieszczony na tej stronie film prowadzi do strony przeznaczonej do rzekomego logowania na Facebooku (strony łudząco podobnej do strony Facebooka). Chodzi prawdopodobnie o to by wyłudzić dane do logowania i przejąć czyjeś  facebookowe konto.  Może mieć to na celu zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przejęcia Messengera i nakłaniania znajomych osoby, której konto przejęte  do określonych działań czy np. przekazaniu kodu do BLIKA.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas podawania danych przez Internet. Zawsze należy dokładnie analizować otrzymywane komunikaty zawarte np. w wiadomościach sms, e-mail by uniknąć ataku na nasze dane dostępowe do internetowych profili, kont bankowych i innych usług.
 
źródło: KWP w Krakowie
os 13.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również