Kamery live
prognoza pogody

Nawet 45 cm śniegu może spaść w weekend na Podhalu. Wojewoda Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy

3 lutego 2023 23:50

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało na wysoki – czwarty – poziom zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.

Nawet 45 cm śniegu może spaść w weekend na Podhalu. Wojewoda Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy

W związku z tak poważną oceną sytuacji meteorologicznej i potencjalnych zagrożeń z nią związanych oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży oraz instytucji odpowiedzialnych za działania związane ze skutkami dynamiki pogodowej, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego, zarządców dróg, PKP, Tauron Dystrybucja, TOPR, GOPR, Lasów Państwowych, IMGW oraz powiatu tatrzańskiego.

– Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków. Zwracam uwagę na takie kwestie jak ścisła współpraca w kontekście zabezpieczenia mieszkańców w urządzenia medyczne ratujące życie i udzielania bieżącego wsparcia w tym zakresie. Konieczna jest ścisła współpraca między Strażą Pożarną a Tauron Dystrybucja właśnie pod tym kątem. Zobowiązuję także do ścisłego weryfikowania tego, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, w tym czy w samochodach ciężarowych stosowane są łańcuchy na odcinkach, gdzie jest to wymagane – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jednocześnie apeluję do Małopolan i turystów przebywających w Małopolsce o zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Wyjścia w góry mogą okazać się co najmniej ryzykowne. W Tatrach obowiązuje czwarty – wysoki stopień zagrożenia lawinowego, a na Babiej Górze drugi – umiarkowany. Intensywne opady śniegu oraz wiatr mogą utrudniać służbom prowadzenie działań ratowniczych. Unikajmy nierozważnych decyzji skutkujących tym, że pomoc może nie zostać udzielona na czas. Uważajmy także na przebywanie w lasach, gdzie gałęzie obciążone zalegającym śniegiem również mogą okazać się niebezpieczne. Jednocześnie bądźmy wrażliwi i reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie. Zwróćmy uwagę na osoby starsze i bezdomne, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do śledzenia ostrzeżeń i komunikatów wydawanych przez IMGW (https://www.imgw.pl/) oraz TPN i TOPR/GOPR.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 03.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również