Kamery live
prognoza pogody

Nauczyciele miejskich szkół – odznaczeni w dniu swojego święta

15 października 2017 10:29

Codziennie pracują przy wtłaczaniu wiedzy do uczniowskich głów, zdzierają gardła, muszą trzymać nerwy na wodzy. Przeżywają kolejne reformy systemu oświaty i związany tych rozgardiasz, zabierają do domu prace pisemne, borykają się coraz bardziej rozbudowaną sprawozdawczością, niektórzy z nich jeżdżą miedzy trzema szkołami, by sklecić etat. Ale za to mają wakacje, ferie, wolne od pracy święta i przywileje związane z Kartą Nauczyciela.

Nauczyciele miejskich szkół - odznaczeni w dniu swojego święta

Zdolniejszych uczniów przygotowują do konkursów i olimpiad, u słabszych wyrównują braki. I czują, że stanowczo za mało czasu mogą poświęcić temu, co jest misją przywiązaną do nauczycielskiego zawodu – wychowaniu. Prestiż zawodu to sprawa problematyczna w oświatowej rzeczywistości, która powiększa prawa ucznia i rodzica, sprawiając, że nauczycielowi coraz mniej wolno.

Nauczycielska kadra w nowotarskich publicznych placówkach oświatowych tego roku szkolnego pracuje na 325 etatach, zapewniając funkcjonowanie siedmiu szkół podstawowych (w tym nowo powstałej, a właściwie reaktywowanej podstawówki Nr 1), jednego gimnazjum i dwóch publicznych przedszkoli.

Już 65 procent zatrudnionych w edukacji legitymuje się stopniem nauczyciela dyplomowanego, 16 procent to nauczyciele mianowani, niewiele mniej jest nauczycieli kontraktowych, a 4 procent to stażyści. Ich miejskie święto – połączone z obiadem w restauracji „Ruczaj” – było jakby kontynuacją obchodów 50-lecia „szóstki” czyli Szkoły Podstawowej im. Burmistrza Józefa Rajskiego. Przy wspólnym stole zostały wyróżniającym się i najbardziej zapracowanym nauczycielom wręczone doroczne nagrody. Gratulacje i życzenia – również odczuwalnych podwyżek, choć miasto robi, co może w sytuacji, gdy wydatki na placówki oświatowe wciąż znacznie przekraczają wysokość subwencji i gdy trzeba jeszcze ułożyć wiele spraw związanych z reformą systemu – składał nauczycielom burmistrz Grzegorz Watycha, w asyście naczelnika wydziału oświaty, Janusza Stopki. Delegaturę Kuratorium reprezentowała Dorota Słońska-Halczak.

A nagrodami uhonorowano tym razem:

– z Przedszkola Nr 2: Annę Jędrol i Martę Nowak

– z Przedszkola Nr 4: Zofię Wideł i Jadwigę Kaczmarczyk

– ze Szkoły Podstawowej Nr 1: Katarzynę Giełczyńską i Dariusza Tokarskiego

– ze Szkoły Podstawowej Nr 2: Danutę Pyzowską-Foryt, Danutę Kapicę, Władysławę Misiniec i Dariusza Drążka

– ze Szkoły Podstawowej Nr 3: Romanę Tomczewską i Małgorzatę Oleksy

– ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Nowym Targ: Renatę Staszel i Pawła Zycha

– ze Szkoły Podstawowej Nr 5: Bogumiłę Boroń, Małgorzatę Zawistowską-Grzybek, Dorotę Rabską i Krzysztofa Kurandę

– ze Szkoły Podstawowej Nr 6: Barbarę Sukiennik i Annę Dziatkowicz

– ze Szkoły Podstawowej Nr 11: Joannę Cyrwus-Zając, Katarzynę Grzybek, Roberta Furcę i Daniela Widę

– z Gimnazjum Nr 2: Agatę Haładynę, Urszulę Siękę i Karola Skrzypca.

/asz

NT24TV 15.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również