Kamery live
prognoza pogody

MPEC Nowy Targ vs PM 10

7 listopada 2018 12:32

Dynamiczne zmiany w stolicy Podhala w walce o czyste powietrze nabrały przyspieszenia wraz z przyjęciem przez MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. ponad 10 milionowej dotacji na rozbudowę miejskiej sieci. W maju 2018 roku MPEC rozpoczął na terenie miasta kampanię informacyjną, a następnie szereg inwestycji. Od tego czasu spółka usunęła 9 kotłów na paliwo stałe i 5 pieców kaflowych, a to dopiero początek. Likwidując paleniska węglowe, ograniczyła w tym sezonie grzewczym emisję ok. 500 kg pyłów PM 10 do atmosfery.

MPEC Nowy Targ vs PM 10

Rozbudowę miejskiej sieci wspiera kampania edukacyjna pt. „Uwaga! Zły piec”, która ma na celu przybliżyć problem smogu mieszkańcom oraz zaprezentować alternatywne źródła ciepła. W efekcie od maja do 1 października MPEC przyjął 143 wnioski właścicieli nieruchomości chętnych na przyłączenie do miejskiej sieci. Plany spółki z początku roku w krótkim czasie przeistoczyły się w działania – do 1 września 2018 roku wymieniono ok. 700 m sieci wzdłuż ulicy Podhalańskiej i Szaflarskiej co zmniejszyło straty ciepła, a tym samym emisję pyłów oraz podłączono pierwszych klientów indywidualnych na ul. Szaflarskiej, ul. Podtatrzańskiej i  ul. Na Równi (11 budynków jednorodzinnych), tj. 14 odbiorców, którzy już od początku sezonu grzewczego wykorzystują ciepło miejskie na potrzeby ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czystsze powietrze

Wraz z rozwojem miejskiej sieci, następuje likwidacja palenisk węglowych tzw. kopciuchów, które ze względu na przestarzałą technologię i niską temperaturę spalania, emitują znacznie więcej pyłów i substancji chorobotwórczych niż urządzenia nowoczesne. W wyniku palenia w piecu starej generacji do powietrza przedostaje się m.in. benzo(a)piren, rakotwórcza substancja, występującą w tytoniu. Jego wdychanie powoduje te same uszkodzenia w płucach, co wypalany papieros. Obliczono, że nowotarżanin, oddychając miejskim powietrzem,  wypala 4 277 papierosów rocznie. W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się także pył PM 10 – stacja monitoringu jakości powietrza, znajdująca się przy Placu Słowackiego, alarmuje, że stężenie pyłów PM10 bywało tak duże, że przekraczało siedmiokrotnie dopuszczalną normę ustanowioną przez Światową Organizację Zdrowia. Zbadano, że małe cząstki PM10 o średnicy mniej niż 10  mikrometrów wnikają głęboko do płuc, powodując poważne problemy  zdrowotne.

A przed nami…

W ciągu najbliższych 5 lat zostanie wykonana modernizacja około 6 km istniejącej osiedlowej sieci rozdzielczej, głównie na osiedlu Sikorskiego i Generała Maczka oraz budowa 5,5 km nowych sieci ciepłowniczych, które pozwolą zasilić odbiorców ze ścisłego centrum miasta.

Podłączenie budynków jednorodzinnych do sieci MPEC pozwoli na likwidację palenisk węglowych w mieście i ograniczy niską emisję, a w konsekwencji poprawi jakość powietrza w Nowym Targu.

mat. prasowy

fot. arch. nowytarg24.tv

os 07.11.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również