Kamery live
prognoza pogody

Milion złotych dla poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej

23 czerwca 2021 14:28

– Dotrzymujemy słowa. Dziś przekazaliśmy na konto gminy Nowy Targ milion złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na zasiłki dla poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej. Trafią one do 5 rodzin, które straciły swoje domy. Zrobimy wszystko, aby te rodziny szybko stanęły na nogach i odzyskały to, co zabrał im pożar: poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Milion złotych dla poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej

– Tak, jak podkreślił Pan Premier Mateusz Morawiecki: nie zostawimy ich samych. Jesteśmy gotowi do przekazywania kolejnych środków – dla rodzin, których domy wymagają remontów. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Finansów, które ekspresowo procedują nasze wnioski i przekazują środki z rezerwy rządowej. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego po raz kolejny pokazuje sprawność i skuteczność działania – dodaje wojewoda.

Pomocna dłoń

Całkowitemu spaleniu lub zniszczeniu podczas pożaru w Nowej Białej uległo 5 domów. Te budynki niestety nie nadają się do zamieszkania i muszą zostać rozebrane. Na ich odbudowę każda z rodzin może otrzymać z budżetu państwa zasiłek celowy w wysokości do 200 tysięcy złotych. Wczoraj otrzymaliśmy wniosek gminy Nowy Targ opiewający na kwotę miliona złotych na pomoc dla tych rodzin. Środki od rana są na koncie samorządu.

Przypomnijmy, że już w poniedziałek przekazaliśmy gminie środki na wypłatę zasiłków do 6 tysięcy złotych na pomoc doraźną. Gmina zawnioskowała o 162 tys. zł i taką kwotę przekazaliśmy.

Szereg domów mieszkalnych uległo w pożarze różnego rodzaju uszkodzeniom. Z szacunkowych informacji GOPS w Nowym Targu wynika, że 11 domów nadaje się do remontu, a remont będzie polegał głównie na zmianie pokrycia dachowego. Zasiłki z budżetu państwa w takich sytuacjach mogą wynieść od 20 do 100 tys. zł. W przypadku 7 domów konieczne będą mniejsze naprawy i remonty czy też osuszenia. Na tego typu drobniejsze prace poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki w wysokości do 20 tys. zł. Jesteśmy gotowi do płynnego przekazywania kolejnej transzy środków na te zasiłki, zaraz po otrzymaniu wniosku gminy.

Szybka ścieżka odbudowy

W Dzienniku Ustaw zostało właśnie opublikowane Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 czerwca 2021 r. w sprawie zastosowania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania pożaru, który miał miejsce 19 i 20 czerwca 2021 r., w miejscowości Nowa Biała w gminie Nowy Targ.

– Bardzo dziękuję Panu Premierowi za natychmiastową decyzję. Dzięki niej możliwe będzie wdrożenie w Nowej Białej szybkiej i uproszczonej ścieżki odbudowy. To niezwykle ważne dla Mieszkańców. Będą mogli od razu przystąpić do prac. Nie mamy wpływu na siłę żywiołu, ale siłą sprawnego państwa jest szybkie usuwanie skutków sytuacji kryzysowych i naprawa zniszczeń – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Szybka ścieżka oznacza, że mieszkańcy mogą od razu rozpoczynać remonty,
a w przypadku prac polegających na rozbiórce i odbudowie wystarczy zgłoszenie i  uproszczona dokumentacja, które rozpatrywane są w terminie do 7 dni.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 23.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również