Kamery live
prognoza pogody

Miasto zaciąga długoterminowy kredyt. Środki będą wykorzystane m.in. na dopłaty do wymiany pieców

8 marca 2020 12:55

To dopełnienie przyjętej przez Radę Miasta w grudniu 2019 roku uchwały budżetowej. Kredyt długoterminowy na kwotę 23 mln 600 tys. złotych jest niezbędny na pokrycie planowanego w 2020 roku deficytu budżetowego. Kwota kredytu zostanie wykorzystana na dopłaty do wymiany pieców oraz na wkład własny do projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej. Spłata zaplanowana jest na najbliższych 10 lat.

Miasto zaciąga długoterminowy kredyt. Środki będą wykorzystane m.in. na dopłaty do wymiany pieców

Zaciągnięcie kredytu przez miasto jest konieczne, by pokryć deficyt budżetowy. Środki zostaną przeznaczone na wkład własny do projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej (12 mln złotych) oraz na inne zadania inwestycyjne, w tym dopłaty do wymiany pieców (11 mln 600 tys. zł).

Dofinansowane z Unii Europejskiej projekty realizowane przez miasto, gdzie warunkiem uzyskania dofinansowania jest wkład własny, to przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury, ale także Kompleksowa integracja systemu niskoemisyjnego transportu – czyli duże, międzygminne zadanie z 85% dofinansowaniem, obejmujące m.in. zakup nowego taboru, remont zajezdni MZK i budowę parkingu typu Park&Ride przy ul. Kościuszki. 

-Wyszczególnienie kwoty kredytu na projekty dofinansowane z UE jest istotne dla uzyskania najkorzystniejszej oferty kredytowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Środki z kredytu będą wykorzystane m.in. na dopłaty do wymiany pieców

Pozostała kwota kredytu tj. 11 mln 600 tys. zł ma zostać wykorzystana na dopłaty do wymiany pieców, budowę i przebudowę dróg miejskich (Ogrodowej, Bohaterów Tobruku, Długiej i Kasprowicza) oraz realizacja projektów dofinansowanych z UE, których refundacja nastąpi w 2021 roku.

-Spłata kredytu została zaplanowana na lata 2021-2030, tj. na okres 10 lat. Okres spłaty dostosowany został do możliwości finansowych miasta wynikających z przyjętej prognozy kwoty długu na lata 2020-2030. Wybór banku nastąpi w drodze przetargu nieograniczonego, planowany termin ogłoszenia przetargu to kwiecień-maj br. Źródłem spłaty kredytu będą dochody własne budżetu miasta Nowy Targ, a jej zabezpieczeniem – weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową – czytamy w projekcie uchwały, która będzie podejmowana przez Radę Miasta już podczas jutrzejszej Sesji. 

/os

os 08.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również