Kamery live
prognoza pogody

Medycyna taktyczna podczas wypadków w górach – międzynarodowy projekt ratowniczy

5 kwietnia 2022 11:51

W ostatnich dniach marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Grupy Podhalańskiej GOPR z ratownikami z Bergwacht Berchtesgaden. Była to ostatnia, oficjalna wspólna aktywność w ramach realizowanego od 2019 roku projektu pn. „Zastosowanie medycyny taktycznej podczas wypadków na obszarach górskich – doświadczenie europejskich służb ratowniczych”, dofinansowanego z programu Erasmus+.

Medycyna taktyczna podczas wypadków w górach - międzynarodowy projekt ratowniczy
W projekcie uczestniczyły trzy organizacje ratownicze z trzech państw: Bergwacht Berchtesgaden z Niemiec, Horská služba Pieninského národného parku ze Słowacji oraz Grupa Podhalańska GOPR jako partner wiodący.
 
W ramach projektu obyły się w sumie trzy warsztaty górsko – medyczne, w tym jeden przeprowadzony w formule hybrydowej. Ich przedmiotem były wspólne ćwiczenia oparte o scenariusze z osobami w głębokiej hipotermii, z silnymi krwotokami będącymi następstwem upadków z wysokości, z urazami klatki piersiowej, aż po klasyczne przypadki nagłego zatrzymania krążenia. Podczas każdego warsztatu, obok kwestii medycznych ćwiczono wykorzystanie różnych środków transportu od standardowych noszy po współpracę z śmigłowcem włącznie.
 
Przygotowując się do warsztatów korzystano z wiedzy doświadczonych ratowników medycznych i lekarzy medycyny ratunkowej, a także z doświadczeń wojsk specjalnych, zebranych przez ich przedstawicieli podczas misji pokojowych w Afganistanie i Iraku.
 
-Nieprzecenioną wartością dodaną było to, że doświadczenia płynęły z rożnych środowisk międzynarodowych. W wymiarze szkoleniowym każda z uczestniczących organizacji uzupełniła swój program szkoleń medycznych o nowe doświadczenia. Jedną z głównych konkluzji jest też to, że formuła działań/ćwiczeń w grupach mieszanych sprawdza się w 100 % i taka formuła pozwala na realizację głównej idei programu Erasmus, jakim jest łączenie i integracja ludzi z różnych środowisk – podsumowują ratownicy GP GOPR. 
 
os 05.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również