Kamery live
prognoza pogody

Kwatera wojenna – wskrzeszona na Święto Niepodległości

NOWY TARG. Trzy lata temu rozpoczęły się badania naukowe dotyczące kwatery wojennej nr 436 na nowotarskim cmentarzu. Dziś ta część starej nekropolii świadczy, że pamięć historii droga jest miastu. Miejsce wiecznego spoczynku ofiar trzech wojen wreszcie zyskało godny wygląd.  

 

Kwatera wojenna – wskrzeszona na Święto Niepodległości

Wojskowa kwatera przed murem, przy wschodniej alei, wiadomo było, że kryła doczesne szczątki legionistów. Miasto ufundowało w niej pomnik poświęcony pamięci ofiar I wojny.

– Na tym terenie, dzięki pracy naukowej historyka Roberta Kowalskiego, udało się wybudować na nowo kwaterę cmentarza wojennego i upamiętnić żołnierzy z I wojny światowej, którzy zmarli w Nowym Targu – mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

Front I wojny co prawda tedy nie przechodził, natomiast oddany do użytku początkiem 1914 roku nowotarski szpital był szpitalem Czerwonego Krzyża. Wielu żołnierzy zmarło tutaj skutkiem odniesionych ran i chorób. Na miejscowym cmentarzu, w kwaterze wojskowej, zostali oni pochowani.

– I ta praca historyczna, odtwarzanie nazwisk, przywracanie pamięci o tych zmarłych żołnierzach, dziś ma już namacalny, wizualny wymiar – dodaje burmistrz. – Stele są wzorowane na tych z cmentarzy I wojny światowej, a na nich zostały wyryte nazwiska tutaj pochowanych. Ta kwatera pierwotnie była dużo większa, niestety, częściowo w wyniku rozbudowy cmentarza, została przekopana i w minionych latach powstały współczesne już groby. Od pewnego czasu jest już zablokowana możliwość chowania w miejscu, które jeszcze nie zostało przekopane. Dlatego możliwe było wybudowanie symbolicznego cmentarza wojennego z lat I wojny światowej. 

Ponieważ spoczywający tutaj żołnierze armii austro-węgierskiej, uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, polsko-czeskiej oraz polsko-bolszewickiej, byli przedstawicielami wielu narodowości i kilku wyznań – symbolikę tego miejsca tworzą krzyże katolickie, krzyż prawosławny, półksiężyc islamu, jako że Bośniacy byli muzułmanami oraz judaistyczne macewy. Później do pochowanych w nowotarskiej ziemi dołączyli żołnierze Wojska Polskiego zmarli w Szpitalu Powszechnym.

Prace badawcze wykonywane były w ramach programu edukacyjno-naukowego “Zaginiony Legion Piłsudskiego – kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, zrealizowanego w 2017 r. przez Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Kwatera wojenna została oznaczona jako Miejsce Pamięci Narodowej.

– Cały ten projekt jest też realizowany dzięki pozyskaniu środków z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz od wojewody małopolskiego – mówi gospodarz miasta. – Mamy bardzo duże wsparcie w Urzędzie Wojewódzkim, który wykazuje pełne zrozumienie dla dążeń, by przywracać zbiorowej pamięci miejsca pochówków, miejsca bitew, z okresu I wojny i lat, kiedy Polska budziła się do niepodległego bytu po latach rozbiorów. Wszystko to jest jeszcze związane ze 100-leciem odzyskanie Niepodległości, które w 2018 roku hucznie obchodziliśmy. 

Zrozumienie dla potrzeby upamiętnienia frontowych żołnierzy wykazywała też Rada Miasta, uchwalając wkład własny samorządu, zarówno przy I, jak i II etapie rewitalizacji kwatery. Kwaterę w nowej postaci zaprojektowała doświadczone w remontach zabytkowych obiektów biuro „Arkona” z Bytomia.

Stele utrzymane w stylu z początku ubiegłego wieku mówią już do nas nazwiskami i stopniami wojskowymi żołnierzy wielu nacji, pokazując, jaki wymiar miała na tej ziemi I wojna, która przewróciła porządek polityczny Europy, dając Polakom szansę wybicia się na niepodległość. Przebudowana kwatera, wzbogacona o nazwiska, daty i symbole, tym samym będzie równocześnie lekcją historii dla następnych pokoleń.   

(asz)

 

 

Anna Szopińska 13.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
obserwator 20:08 13.11.2020

Dlaczego Miasto nie położyło żadnego kwiatka przy tych tablicach .Przykro oglądać.

Zobacz również