nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Kto odbierze odpady w Nowym Targu?

Gmina Miasto Nowy Targ unieważniła przetarg nieograniczony na odbiór  i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta w 2019 roku. Powodem była cena złożonej oferty, sięgająca blisko 8 mln złotych - to o prawie 2 mln 300 tys. złotych więcej niż wynosi kwota przeznaczona na ten cel. Tę wysoką i jedyną ofertę złożyło konsorcjum firm Empol i IB, które do tej pory obsługiwały miasto w tym zakresie. W tej sytuacji, zdecydowano się na powtórzenie przetargu. Podczas ostatniej komisji komunalnej, pojawił się w związku z tematem również inny pomysł. 

Temat oferty w przetargu był przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Dariusz Jabcoń przyznał, że urzędnicy są „zszokowani ceną oferty”. Choć podwyżka jako taka ma swoje uzasadnienie w rosnących cenach utylizacji odpadów, tak duży skok w stosunku do lat ubiegłych, może zaskakiwać. Przyjęcie takiej oferty uderzyłoby mocno albo w miejską kasę albo w kieszenie mieszkańców. Dlatego miasto zdecydowało się na unieważnienie i powtórzenie przetargu. 

Przewodniczący komisji Marek Mozdyniewicz wyszedł z inną inicjatywą rozwiązania tego problemu:

-A może by iść w takim kierunku, żeby samemu odbierać odpady? Powołać spółkę, wyposażyć w auta. Może nie byłby to zły kierunek, skoro firmom zewnętrznym opłaca się to robić, to komunalnej spółce powinno się zbilansować. Mamy przecież doświadczenie, bo ZGZiR obsługuje kosze miejskie i Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów – mówił radny.

Inny radny podsunął też pomysł spalarni, jako jednej z opcji samodzielnego poradzenia sobie z tą kwestią, jednak szybko okazało się, że nie jest on realny – jak powiedział naczelnik Jabcoń, zgodnie z obecną krajową strategią, dąży się do ograniczania funkcjonowania takich obiektów. Poza tym – jak stwierdzili radni – taka inwestycja mogłaby się spotkać z głosami sprzeciwu ze strony mieszkańców. 

/os

 

4 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy

góralka

Wrzesień 12, 2018, o 23:07:18

Odebrać fuche Emolowi. Złodziejska firma nie segreguj odpadów. Są 100 lat za murzynami. Segregują na zmieszane , popiół i mokre, nie dają worków. Zatrzymali się w czasie 30 lat a wołają jak za woły.

mikolaj

Wrzesień 14, 2018, o 08:54:42

brak konkurencji tak wyglda niestety

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna