Kamery live
prognoza pogody

Kilkanaście akcji ratunkowych w Gorcach, Pieninach i Beskidach

18 lipca 2019 14:15

Wypadek nieopodal Turbacza, próba samobójcza przy Śnieżnicy czy atak psów pasterskich na turystów. Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR w ubiegłym tygodniu mieli ręce pełne roboty.

Kilkanaście akcji ratunkowych w Gorcach, Pieninach i Beskidach

Zdjęcie: Grupa Podhalańska GOPR

W komunikacie ratowników czytamy:

“(…) Zmienna pogoda w minionym tygodniu nie zniechęciła turystów dl wędrówek górskich. Było trochę słońca, deszczu, temperatury zdecydowanie niższe. W kolejnym tygodniu synoptycy zapowiadają powrót upałów. W związku ze zwiększającym się problemem wzmożonego ruchu turystycznego oraz rowerowego na szlakach apelujemy do wszystkich o ostrożność i wzajemną uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest zależne w dużej mierze od nas samych. Bezpiecznych szlaków!

W ostatnim tygodniu zanotowano następujące działania:

8.07, poniedziałek

 • Po godz. 8 na prośbę Policji pomoc w transporcie mężczyzny z urazem kręgosłupa przy jednej z bacówek w Koninie. W trakcie działań karetka pogotowia zabiera poszkodowanego – pomoc GOPR staje się niepotrzebna.
 • Po godz. 14 ratownicy udzielają pomocy turystce z raną twarzy w dyżurce w Szczawnicy.
 • Ok godz. 15 zgłoszenie o wypadku na Ścieżce Pienińskiej- wypadek rowerowy. W wyniku upadku kobieta doznała rany głowy oraz urazu kończyny górnej. Po zabezpieczeniu przez ratowników HZS oraz GOPR została przekazana do karetki pogotowia.

9.07, wtorek

 • Przed godz. 6.00 za pomocą Aplikacji Ratunek GOPR otrzymuje zgłoszenie o wypadku podczas zejście ze Śnieżnicy. Młoda turystka nabawiła się bolesnej kontuzji kończyny dolnej. Po dotarciu ratownicy zaopatrzyli uraz i ewakuowali poszkodowaną do Kasiny Wielkiej.
 • Po godz. 14 GOPR udziela pomocy 2 poszkodowanym w wypadku rowerowym w Pieninach. W wyniku zderzenia dwójka rowerzystów odniosła otarcia kończyn- jedna osoba dodatkowo uraz barku.
 • Po 16 GOPR otrzymuje wezwanie na Grzebień nad Rabką, gdzie młoda turystka nabawiła się urazu kostki. Po zabezpieczeniu została zabrana do pensjonatu.

10.07, środa

 • Po godz. 13 wypadek na Ścieżce Pienińskiej pod Sokolicą- rowerzysta uraz głowy i barku. Po zabezpieczeniu przez HZS i GOPR, ratownicy przekazali poszkodowanego do ZRM.
 • Ok. godz. 14 zgłoszenie ze Śnieżnicy, w ośrodku wypoczynkowym na zboczach góry znajduje się dziewczyna, która uskarża się na silne bóle głowy, nudności. Na miejsce natychmiast rusza zespół ratowników i po udzieleniu pomocy zabiera poszkodowaną do karetki.
 • Niemal w tym samym czasie, znów na Śnieżnicy potrzebni są ratownicy- próba samobójcza. Wspólna akcja GOPR i Straży pozwala udzielić pomoc desperatowi.
 • Po godz. 18 zgłoszenie spod Wysokiej w Małych Pieninach o ataku psów pasterskich na turystów. W trakcie działań GOPR oraz Policji turystom udaje się samodzielnie zejść. Czynności wyjaśniające prowadzą Służby.
 • Przed godz. 21 zgłoszenie o zaginięciu 74-letniego mężczyzny na Hrubym w okolicach Bukowiny Miejskiej. W trakcie prac w lesie odłączył się od rodziny 74-latek. Do działań natychmiast rusza kilkadziesiąt ratowników GOPR, Policja. Działania wspiera Straż Pożarna. Całonocne poszukiwania przynoszą efekt- w godzinach porannych zostaje odnaleziony poszukiwany w rejonie polan Bukowina- jest mocno osłabiony, lekko wychłodzony, leczy się na poważne schorzenia. Na miejsce zadysponowano śmigłowiec LPR, który z uwagi na załamanie pogody zwrócił znad Obidowej. Ratownicy klasycznie przetransportowali poszkodowanego do karetki na Gazdach.

12.07, piątek

 • O godz. 13.37 zgłoszenie wypadku na szczycie Lubania- osłabienie, wymioty 10 letni chłopiec. Po dotarciu i przebadaniu poszkodowanego- został zabrany przez GOPR do Krościenka.

13.07, sobota

 • Ok godz. 10 rano zgłoszenie o wyczerpanym mężczyźnie (pod wpływem alkoholu?) na szlaku zielonym z Turbacza do Nowego Targu. Ratownicy wyruszyli na szlak wyjaśnić sytuację zgłoszoną przez turystów. W trakcie działań udaje się ustalić, że „poszkodowany” udał się już na dół i pomoc nie jest potrzebna…

14.07, niedziela

 • Przed godz. 13 zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy dwójce turystów, którzy zostali zaskoczeni przez załamanie pogody na szlaku zielonym z Turbacza do Nowego Targu. Silny opad deszczu, porwisty wiatr, w także wyczerpanie spowodował, że pomoc GOPR była konieczna. Ratownicy przewieźli turystów do Nowego Targu.
 • Po 14 zgłoszenie o wypadku na Turbaczu- uraz kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu ewakuacja do Nowego Targu.
 • Po 18 prośba ze Straży Pożarnej o pomoc w akcji ratowniczej na Dunajcu niedaleko Szczawnicy- akcja reanimacyjna, wyłowiono mężczyznę. Działania prowadzi Straż.

W wakacje prócz zwiększonej ilości akcji ratownicy GOPR biorą udział w innych wydarzeniach na terenie działania. W ostatnim czasie udało się przygotować wystawę poświęconą historii GP GOPR oraz ratownictwa górskiego, która można oglądać w budynku Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Wystawa zorganizowana w ramach Jubileuszu 65-lat GP GOPR. Dodatkowo w miniony weekend przewodnicy psów ratowniczych brali udział w promocji książki edukacyjnej o psie ratowniczym w górach, opowiadając o przygotowaniu czworonogów do Służby Ratowniczej w górach. W piątek ratownicy GP GOPR brali udział w przejściu topograficznym na górze Lubogoszcz.

W niedzielą na Turbaczu w Kaplicy Papieskiej odbyła się Msza Św. za ratowników GOPR. W spotkaniu wzięło udział wielu ratowników Naszej Grupy wraz z rodzinami i przyjaciółmi”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

/ps/

Piotr Starmach 18.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również