Kamery live
prognoza pogody

Jaka waga do sklepu lub restauracji? Przegląd popularnych rozwiązań (mat. sponsorowany)

30 czerwca 2021 15:06

Prowadzenie sprzedaży towarów ważonych w sklepach lub oferowanie dań na wagę w gastronomii wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, które zagwarantują precyzyjne pomiary masy. A urządzenia oferujące taką funkcjonalność nie tylko są dzielone na różne kategorie, ale także występują w wielu wariantach i konfiguracjach. Jak w takim razie wybrać wagę elektroniczną, która odpowie na potrzeby sklepu lub restauracji? I co ma znaczenie przy planowaniu całego rozwiązania systemowego?

Jaka waga do sklepu lub restauracji? Przegląd popularnych rozwiązań (mat. sponsorowany)

Jeżeli przedsiębiorca nie korzystał do tej pory z urządzenia ważącego, wybór odpowiedniego modelu do placówki handlowej lub gastronomicznej może wydawać się skomplikowany. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnorodnych wag elektronicznych, które dodatkowo występują w wariantach różniących się parametrami, funkcjami i konstrukcją. Takie urządzenie trzeba zaś zawsze dostosować do oczekiwań konkretnej placówki, m.in. do oferowanego asortymentu oraz stanowiska pracy w sklepie lub restauracji. Wówczas waga elektroniczna zapewni szybkie i precyzyjne wykonywanie pomiarów masy, co w oczywisty sposób przełoży się na sprawniejszą obsługę klientów. Ponadto, w wielu przypadkach wybór odpowiedniego urządzenia wymaga kompleksowego, systemowego podejścia.

Podstawowe modele – proste i kalkulacyjne

Wagi proste oraz kalkulacyjne to dwa podstawowe rozwiązania technologiczne dla handlu i gastronomii. Urządzenia tego typu sprawdzają się w placówek o małej i średniej wielkości, zapewniając przede wszystkim szybkie i precyzyjne pomiary masy produktów. Nie bez powodu są one jednak dzielone na dwie różne kategorie. Wynika to przede wszystkim z rozbudowanej funkcjonalności wag kalkulacyjnych, które oferują nie tylko precyzyjne pomiary, ale także przeliczanie wyników ważenia na kwoty do zapłaty. Ponadto, standardem we wspomnianych urządzeniach jest współpraca z kasą fiskalną lub komputerem. Wagi kalkulacyjne zapewniają też często zaprogramowanie bazy PLU oraz zdefiniowanie skrótów klawiszowych.

Modele proste nie posiadają takiej funkcjonalności, ale ich atuty występują w innych obszarach. Wybrane wagi kontrolne cechują się bowiem wytrzymałą i szczelną obudową ze stali nierdzewnej. Dzięki temu są dobrą propozycją np. dla zaplecza kuchennego w lokalu gastronomicznym lub dla stanowiska z mięsem i wędlinami w sklepie spożywczym. Ponadto, wagi proste (kontrolne) posiadają często wbudowane akumulatory, więc mogą długo pracować na zasilaniu bateryjnym. Taka opcja okazuje się bardzo przydatna zwłaszcza w przypadku handlu obwoźnego czy food-trucków.

Wagi kalkulacyjne i proste dla placówek handlowych lub gastronomicznych są dostępne m.in. w PCKF (Polskim Centrum Kas Fiskalnych). Warto podkreślić, że modele oferowane przez cenionego dealera technologii sprzedaży występują w różnych wariantach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie urządzenia do potrzeb sklepu lub restauracji.

Urządzenie do zabudowy, które można zintegrować ze skanerem kodów

Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań dla placówek handlowych i gastronomicznych jest bez wątpienia waga do zabudowy. Dzięki wmontowaniu takiego urządzenia w ladzie lub blacie można bowiem zaoszczędzić wiele cennej przestrzeni na stanowisku obsługi klientów. Wagi do zabudowy zapewniają też płynną współpracę z innymi urządzeniami, np. z komputerem POS (Point of Sale), co czyni je doskonałą propozycją do rozwiązania systemowego. A już w szczególności do placówek o dużym natężeniu ruchu.

Ponadto, niektóre modele tego typu można w kompleksowy sposób zintegrować z czytnikiem kodów kreskowych. Wówczas obydwa urządzenia zostają niejako „zamknięte” w jednej obudowie i przy użyciu kosza montażowego wbudowane w wybranym miejscu. Stworzony w ten sposób wago-skaner gwarantuje zaś pełne zautomatyzowanie czynności, które są wykonywane przez kasjera na stanowisku sprzedaży.

Połączenie technologii ważącej i drukarki etykiet

Wago-skaner to nie jedyne urządzenie 2w1, z którym spotka się przedsiębiorca poszukujący technologii ważącej dla swojej działalności gospodarczej. Odrębną kategorię stanowią bowiem modele wyposażone w mechanizmy drukujące. Wagi etykietujące, bo o nich mowa, zapewniają zarówno precyzyjne mierzenie masy produktów, jak i wystawianie wydruków z informacjami o konkretnych elementach asortymentu. Takie urządzenia są również pod wieloma względami przystosowane do pracy w rozbudowanych systemach sprzedaży. Wagi etykietujące dla sklepów i restauracji obsługują np. łączność przez Ethernet, dzięki czemu mogą funkcjonować w ramach firmowej sieci LAN. Wspomniane rozwiązanie pozwala zaś na szybkie zarządzanie urządzeniem ważącym z poziomu firmowego komputera oraz zainstalowanego na nim oprogramowania sprzedażowego. Co więcej, istotnym atutem praktycznie każdej wagi etykietującej jest możliwość zaprogramowania dużej bazy towarowej i wielu skrótów klawiszowych. A najbardziej zaawansowane modele tego typu są nawet wyposażone w ekrany dotykowe.

Waga do sklepu lub restauracji a całe rozwiązanie systemowe

Warto pamiętać, że waga do sklepu lub restauracji to nie jedyne urządzenie, które trzeba stosować przy sprzedaży produktów ważonych. Ze względu na obsługę klientów indywidualnych w takich placówkach, w codziennej pracy niezbędne jest także korzystanie z kasy bądź drukarki fiskalnej, czyli technologii zapewniającej zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji i wydawanie paragonów. A w przypadku lokali gastronomicznych musi to być dodatkowo urządzenie rejestrujące konkretnego typu – online.

Istotnym elementem omawianego systemu będzie też terminal komputerowy typu POS, na którym zostanie zainstalowany program sprzedażowy lub sprzedażowo-magazynowy. Ponadto, właściciele działalności handlowych i gastronomicznych coraz częściej decydują się na wdrożenie terminala płatniczego. Zapewnia on bowiem szybkie i bezpieczne akceptowanie transakcji bezgotówkowych, dokonywanych np. przy użyciu kart zbliżeniowych lub smartfonów.

Co ważne, wszystkie wspomniane elementy rozwiązania sprzedażowego dla sklepu bądź restauracji – urządzenie fiskalne, komputer POS, oprogramowanie, waga elektroniczna (np. kalkulacyjna, do zabudowy, etykietująca), terminal płatniczy – muszą być ze sobą kompatybilne. Jest to niezbędne do stworzenia zautomatyzowanego i niezawodnego systemu, który docenią zarówno pracownicy firmy, jak i klienci.

Artykuł przygotowany we współpracy z Polskim Centrum Kas Fiskalnych – czołowym dystrybutorem technologii sprzedaży dla sklepów i restauracji.

os 30.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również