Kamery live
prognoza pogody

Jagna Marczułajtis-Walczak chce zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych

17 marca 2021 13:19

Pochodząca z Poronina posłanka Platformy Obywatelskiej chce, aby zasiłek socjalny przysługujący z opieki nad niepełnosprawną osobą przysługiwał tym, którzy z tego powodu muszą zrezygnować z pracy. Świadczenie pielęgnacyjne przysługiwałoby emeryturom, osobom pobierającym rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka, rentę socjalną,

Jagna Marczułajtis-Walczak chce zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych

Zmiany o jakie zabiega podhalańska posłanka dotyczą wprowadzenia w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania, które sprawi, że wszystkim osobom, które nie pracują lub rezygnują z zatrudnienia aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze, tzw. świadczenie pielęgnacyjne.

 – Z tematem wychowywania niepełnosprawnego dziecka nieustannie zapoznaje się od 5 lat – tłumaczy Jagna Marczułajtis-Walczak. – Przekonałam się na własnej skórze, jak trudno jest walczyć z przeciwnościami losu każdego dnia. Problemy opiekunów osób z niepełnosprawnościami są dla mnie bliskie, dlatego po wielu rozmowach z innymi opiekunami postanowiłam wprowadzić w Sejmie długo wyczekiwane zmiany ustawowe.

Posłanka tłumaczy, że potrzeb osób borykających z różnymi niepełnosprawnościami jest bardzo wiele. Dlatego w tym celu niezbędna jest realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących przywrócenia równego traktowania opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami i zezwalającym osobom na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu świadczenie pielęgnacyjne przysługiwałoby emeryturom, osobom pobierającym rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Wówczas świadczenie pielęgnacyjne będzie takim osobom przysługiwać w pełnej kwocie – o ile zawieszą pobieranie środków z innych tytułów na czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Projekt posłanki z Poronina zakłada również wprowadzenie do polskiego prawa definicji opiekuna faktycznego. Dzięki temu świadczenie pielęgnacyjne obejmowałoby nie tylko przyszłych rodziców adopcyjnych, ale również rodzinę – w tym krewnych do 2 stopnia – zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe i zajmujących się niepełnosprawnym. Rozwiązanie takie pozwalałoby skorzystać z świadczenia nie tylko dla osób zajmujących się małoletnimi, ale także dorosłymi niepełnosprawnymi.

redakcja 17.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również