nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Geotermia w Nowym Targu – o krok bliżej

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla budowy magistrali ciepłowniczej prowadzącej od Ciepłowni Geotermalnej w Szaflarach – Bańskiej Niżnej do kotłowni MPEC w Nowym Targu. W maju tego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przeznaczył 2 mln zł na ten cel – identyczne kwoty otrzymały wówczas również gminy Kościelisko i Szaflary. Termin składania ofert upływa z dniem 16 października br., natomiast czas zakończenia prac projektowych wyznaczono na koniec października przyszłego roku. 

Jednocześnie, już od 4 miesięcy na terenie miasta trwają prace mające na celu rozbudowę i modernizację miejskiej sieci ciepłowniczej MPEC, którą docelowo ma popłynąć również ciepło geotermalne. W ciągu najbliższych 5 lat MPEC planuje modernizację ok. 6 km istniejącej, osiedlowej sieci rozdzielczej oraz budowę 5,5 km nowych magistrali, które pozwolą zasilić odbiorców w centrum miasta. Oznacza to absolutny przełom, bowiem po raz pierwszy w historii Nowego Targu ciepło systemowe ma szanse dotrzeć do odbiorców indywidualnych. Ta inwestycja możliwa jest dzięki ponad 10-milionowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 7 milionów MPEC wyasygnowało z własnych środków.

Opracowany projekt jest efektem realizacji przez Zarząd Spółki nowej strategii rozwoju MPECu w zakresie zaopatrzenia mieszkańców miasta w ciepło i walki z niską emisją. Wyznaczony przez burmistrza kierunek rozwoju zakłada objęcie jak największej liczby budynków mieszkalnych i usługowych dostępem do ciepła systemowego, które docelowo, w niedalekiej perspektywie będzie wytwarzane dzięki geotermii.

/os

Wbito symboliczną łopatę pod przełomową inwestycję MPEC-u

 

3 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna