Kamery live
prognoza pogody

Firma z Kobierzyc wykona obwodnicę wschodnią

17 listopada 2017 22:22

Firma budowlana Eurovia Polska S. A. z Bielan Wrocławskich wygrała przetarg na wykonanie robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa drogi od Al. 1000 – lecia do ul. Waksmundzkiej w Nowym Targu ” z ceną wykonania zamówienia 6 773 680,02 zł i 7 letnim okresem rękojmi i gwarancji.

Firma z Kobierzyc wykona obwodnicę wschodnią

W przetargu nieograniczonym ofertę zgłosiły łącznie trzy firmy, w tym jedna z Nowego Targu, jednak to Eurovia Polska S.A. z gminy Kobierzyce wyszła z ofertą najatrakcyjniejszą cenowo, o 650 tys. niższą niż pozostałe. 

Rozstrzygnięcie przetargu i przekazanie wykonawcy placu pod budowę ostatniego fragmentu obwodnicy wschodniej zbiega się w czasie z podpisaniem umowy o 5 milionowe dofinansowanie tej inwestycji, która realizowana jest jako projekt unijny. 

– Jest to pewna nagroda za cierpliwość i za to, że konsekwentnie realizowaliśmy ten plan. Inwestycja jest długo wyczekiwana, od wielu lat. Mam nadzieję, że perypetie, które mieliśmy na etapie projektowania, związane z niezadowoleniem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko przebiegowi tej drogi, przeniesienie jarmarku, które było warunkiem, żeby można było przystąpić do tej inwestycji, że te wszystkie trudne decyzje są już za nami. – mówił w rozmowie z nami burmistrz Grzegorz Watycha. – Został nam ostatni etap, czyli podpisanie umowy z wykonawcą, przystąpienie do realizacji. Równolegle podpisana będzie umowa o dofinansowanie, a starosta nowotarski prowadzi postępowania o ustalenie odszkodowania za prywatne grunty, które zostaną zajęte pod budowę drogi. 

Inwestycja zakłada budowę 250-metrowego fragmentu drogi od Al. Tysiąclecia przez teren starej targowicy aż do ul. Waksmundzkiej oraz budowę czterowlotowego ronda na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Al. Tysiąclecia. Całość inwestycji przebiegać będzie praktycznie równolegle do rzeki Biały Dunajec, ok. 200 metrów od niej. Droga będzie miała 250 mb długości, 7 metrów szerokości, z 2,5 – metrowymi chodnikami z kostki po obu stronach jezdni. Nowo projektowane rondo ma mieć 36 metrów średnicy zewnętrznej. Realizacja inwestycji będzie wiązać się z koniecznością rozbiórki kilku kolidujących ogrodzeń, które będą przebudowane w nową lokalizację. 

Długo oczekiwany “komunikacyjny bajpas” w przyszłości pozwoli m.in. wyprowadzić ruch tranzytowy z południa miasta w kierunku Krakowa, z ominięciem centrum Nowego Targu, przyspieszyć przejazd karetki pogotowia w kierunku szpitala oraz zminimalizować kolizyjność obecnego skrzyżowania ul. Sikorskiego z dwupasmówką poprzez budowę bezkolizyjnego ronda. Te m.in. powody zadecydowały o nadaniu decyzji w sprawie inwestycji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Koszt inwestycji – dokumentacja projektowa, wykonanie drogi, ale też pozyskanie terenu pod nią to kwota rzędu 8 mln złotych.

Inwestycja ma być zakończona do października 2018 roku.

NT24TV 17.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również