Kamery live
prognoza pogody

Finał unijnego projektu Szkoły w Gronkowie. Europa małych ojczyzn

6 października 2022 14:23
Wyciszenie Włącz dźwięk

Pozazdrościł Gronków Szlembarkowi otwarcia na świat i za jego przykładem Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka przez trzy lata realizowała projekt „Bliżej Europy. Mobilność kadry edukacji szkolnej” z programu Erasmus + . Jego finał stał się świętem na skalę całej gminy.

Rozpoczęty 1. września 2019 roku projekt miał trwać 21 miesięcy, lecz pandemia przedłużyła go do 36-ciu. Ambitna podstawówka zdobyła na niego prawie 23 tys. euro, ale potrzebny był wkład własny i te środki wyasygnowała już gmina.

Projektowe działania pozwoliły nauczycielom odbyć podróże do Anglii i na Maltę. Doskonalili tam znajomość angielskiego, a niektórzy uczestniczyli w warsztatach metodycznych. Poznawali inne kultury, miejscowe tradycje i przekazy, zbierali ciekawostki i przepisy na lokalne specjały. 

Uczniowie z Gronkowa mogli natomiast pojechać do zaprzyjaźnionej szkoły w Chorwacji. Ta wizyta uczyniła z nich małych ambasadorów polskiej i podhalańskiej kultury – prezentowali ją w postaci tańców, śpiewów, regionalnych strojów i potraw. Z chorwackimi rówieśnikami pracowali na wspólnych warsztatach. Po drodze i podczas tego pobytu chłonęli wiedzę o europejskich krajach.

W program projektu wpisana też była współpraca z uczniami zaprzyjaźnionych szkół w wielu krajach.

W gronkowskiej Szkole odbywały się konkursy plastyczne i konkursy wiedzy o różnych państwach Europy, rozmaite warsztaty i zajęcia. Wszystkiemu przyświecały idee otwartości, tolerancji, szacunku i zainteresowania dziedzictwem bratnich krajów oraz kulturą małych ojczyzn.

Imponująca impreza, zorganizowana jako podsumowanie projektu, pokazała, czego potrafi dokonać Szkoła w dobrych relacjach z gminnym samorządem i z lokalną społecznością. Stoły ze specjałami różnych krajów i regionów rozłożone były prawie na całej długości jednej ściany potężnej sali gimnastycznej. A pośród tego jadła – miniaturowe flagi i osobliwości z całej trasy odbytych podróży, nawiązanych kontaktów. Narodowe barwy, baloniki, kulinarna estetyka, która przyciąga oczy. Pani dyrektor Monika Nycz i uczestniczki erasmusowych wypraw mogą być dumne z uczniów, zaangażowania rodziców i nieocenionego Koła Gospodyń Wiejskich. Widziały i podziwiały to wszystko władze gminy oraz nowotarskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Program artystyczny przygotowany na podsumowanie stał się festiwalem uczniowskich talentów.  Z „Odą do radości” na początku.

Góralski żywioł wkroczył na parkiet sali z mile witanym zespołem „Mali Gronkowianie”.

Pierwszakom przypadło wykonanie piosenki i inscenizacji z żywą flagą Polski.

Drugoklasiści, występując w przebraniach bajkowych postaci,  mieli już trudniejsze zadanie przekazania w zabawnych i pouczających dialogach wiedzy o tradycjach, obyczajach, specyfice i ciekawostkach związanych z poszczególnymi krajami unijnej wspólnoty. Były popisy wokalne i piękny taniec klasyczny uczniowskim wykonaniu.

A na koniec – interaktywny quiz użyciem tabletów i z udziałem gości.  Potem już stoły kuszące specjałami z rożnych zakątków Europy należały do wszystkich.

Tak rozhulana i tak ciesząca się efektami otwarcia na Europę Szkoła w Gronkowie na tym pierwszym i jakże owocnym projekcie zapewne nie poprzestanie.  

(asz)

 

 

 

W szlembarskiej szkółce – radość spotkania trzech nacji

os 06.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również