Kamery live
prognoza pogody

Druga edycja Polskiego Ładu – na Podhale trafi ponad 277 mln złotych

30 maja 2022 15:47

Ponad 167 mln dla powiatu nowotarskiego i około 110 mln dla powiatu tatrzańskiego – to łączna wysokość dofinansowania, jakie podhalańskie samorządy otrzymają w ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład. Miasto Nowy Targ dostanie wsparcie w wysokości 17 mln złotych na zadania związane z budową, bądź przebudową sieci kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej. Oficjalną informację na temat wysokości dofinansowania dla gmin i powiatów podano dziś podczas konferencji prasowej w biurze poselsko-senatorskim Anny Paluch i Jana Hamerskiego. W wydarzeniu wzięli udział wójtowie i burmistrzowie z całego Podhala. 

Druga edycja Polskiego Ładu - na Podhale trafi ponad 277 mln złotych

W konferencji uczestniczyło liczne grono szefów samorządów z Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Szaflar, Krościenka nad Dunajcem, Białego Dunajca, Poronina, Szczawnicy, Nowego Targu i Jabłonki. Podhalańskie gminy i powiaty otrzymały duże wsparcie na zadania drogowe, oświatowe, wodno-kanalizacyjne, a także inne inwestycje – jak choćby budowa nowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poroninie, czy Transgranicznego Centrum Rozwoju Sportu w Czarnym Dunajcu. 

W ramach drugiej edycji Polskiego Ładu, w powiecie nowotarskim przeznaczono 66  mln zł na inwestycje drogowe, 56 mln zł na zadania związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną i 13 mln na zadania oświatowe. 32 mln – to wysokość wsparcia dla pozostałych inwestycji. 

-Myślę, że wszyscy jesteśmy radzi z tego podziału i dziękujemy naszym parlamentarzystom za aktywną pracę, żeby te pieniądze pozyskać – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Jest to przede wszystkim dobry sygnał dla przedsiębiorców, dla branży budowlanej, że mimo różnych reperkusji na rynku, ten trend wzrostowy się utrzyma, że trzeba inwestować w sprzęt, w ludzi, żeby te inwestycje wszystkie “przerobić” z korzyścią dla rozwoju regionu, wzmocnienia lokalnych firm budowlanych.

Miasto Nowy Targ  otrzymało 17 mln 349 tys. 900 zł  na dwa zadania: budowę kanalizacji deszczowej na ul. Willowej oraz ul. Grel (5 mln zł) oraz na budowę, przebudowę i remont systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta (12 mln 300 tys. zł).

Jedną z ważniejszych inwestycji w regionie, która będzie realizowana dzięki wsparciu z Polskiego Ładu jest przebudowa drogi biegnącej z Tylmanowej do Gminy Nowy Targ przez Przełęcz Knurowską (ponad 14  mln zł) oraz budowa gminnej oczyszczalni ścieków w Białce Tatrzańskiej. Tu kwota wsparcia wynosi prawie 30 mln złotych i pokryje 50% ogólnego kosztu. 

-Sprawa ma charakter ponadlokalny, ponieważ w Białce wypoczywa cała Polska – uwzględniono tę sytuację i udało się. Długo o to zabiegaliśmy, jest to źródło mojej wielkiej radości – mówiła poseł Anna Paluch. 

Zakopane otrzymało 24 mln na infrastrukturę drogową, co ma pomóc miastu obsłużyć zwiększony ruch turystyczny nie tylko po oddaniu do użytku nowej zakopianki, ale również w związku przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi, organizowanymi w Małopolsce.

fot. rm

os 30.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również