Kamery live
prognoza pogody

Dobrowolna Służba Wojskowa- ostatnie miejsca na turnus w październiku 2022

17 września 2022 21:32

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Targu informuje o ostatnich miejscach na turnus w październiku 2022 0 chodzi o szkolenia w ramach Dobrowolnej Służby Wojskowej. Potencjalny kandydaci z powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i suskiego będą mogli pełnić służbę w jednostkach wojskowych dyslokowanych możliwie najbliżej miejsca zamieszkania, bo w Krakowie. Na załączonych infografikach przedstawiony jest pakiet korzyści jakie niesie ze sobą taka forma służby wojskowej. Dla mieszkańców Podhala i okolic to szansa na dodatkowy, pewny zarobek poza sezonem turystycznym oraz możliwość zdobycia nowych umiejętności i uprawnień, które wykorzystać można również „w cywilu”.

Dobrowolna Służba Wojskowa- ostatnie miejsca na turnus w październiku 2022

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o Obronie Ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego, w czasie którego ochotnicy zapoznają się z musztrą, regulaminami wojskowymi  oraz obsługą wyposażenia osobistego, złożą przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Następnie przejdą trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Ochotnik podczas służby otrzyma  uposażenie w wysokości 4560 zł – młodzi do 26 roku życia zwolnieni są z podatku, taką kwotę otrzymają więc na rękę. Oprócz tego przeszkoleni w ramach dobrowolnej służby wojskowej będą mieli pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej. Będą też mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn, spawacza, zrobić patent nurka czy skoczka spadochronowego. Ci, którzy nie zdecydują się po cyklu szkoleniowym kontynuowania związków z wojskiem, przejdą do rezerwy.

Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć poprzez portal zostazolnierzem.pl oraz osobiście w 86 Wojskowych Centrach Rekrutacji (dawne WKU), które 4 czerwca po raz pierwszy czynne były także w sobotę. MON wprowadza takie rozwiązanie na stałe – w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 8.00 – 14.00 będzie można w WCR uzyskać informacje i załatwić formalności. Wojskowi rekruterzy obecni będą też tam, gdzie coś się dzieje lokalnie. Idąc na gminny festyn, koncert plenerowy czy do galerii handlowej warto zabrać ze sobą dowód osobisty – może się przydać przy okazji spotkania mobilnego punktu rekrutacyjnego. Działa też infolinia. W godz. 8.00-22.00 pod numerem 800 180 110 codziennie włącznie z weekendami będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat służby dobrowolnej.

mat. prasowy WCR Nowy Targ

os 17.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również