Kamery live
prognoza pogody

Czternasta emerytura już wkrótce trafi do seniorów

5 sierpnia 2022 11:16

Już za trzy tygodnie rozpoczną się wypłaty czternastej emerytury. – Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To dodatkowe w tym roku wsparcie dla ok. 9 mln emerytów i rencistów.

Czternasta emerytura już wkrótce trafi do seniorów

Wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już za 3 tygodnie – 25 sierpnia 2022 r.

– Zdecydowaliśmy o wypłacie czternastej emerytury również w tym roku, ponieważ zależy nam na zabezpieczeniu w jak największym stopniu sytuacji finansowej polskich seniorów, zwłaszcza tych o niższych świadczeniach. To naprawdę ważne wsparcie – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Trzynasta i czternasta emerytura to konkretny zastrzyk gotówki dla emerytów i rencistów. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego zobowiązał się do szerokiego spektrum działań na rzecz seniorów. Dotrzymujemy słowa. Małopolscy emeryci i renciści łącznie w 2021 roku z tytułu dodatkowych świadczeń otrzymali blisko 2 mld złotych (w tym ok. 900 mln z tytułu „czternastek”). „Trzynastki” za pośrednictwem ZUS i KRUS trafiły do ok. 834 tys. osób, zaś „czternastki” – do prawie 770 tys. osób – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dla kogo czternasta emerytura? W jakiej wysokości?

Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości. To 1338,44 zł.

– Tak jak w ubiegłym roku, stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”, dzięki któremu przekroczenie kryterium np. o 200 zł nie będzie równoznaczne z brakiem prawa do dodatkowego świadczenia. I tak dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Ponad 11 mld zł na „czternastkę” w 2022 r.

W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

Co ważne, czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, a to oznacza, że nie ma konieczności wnioskowania o nią.

Ważne terminy!

Pierwsze wypłaty czternastej emerytury ruszą 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłaty tego świadczenia w ZUS to 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września.

redakcja 05.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również