Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

4. etap Górskiej Odysei – przez Turbacz i Stare Wierchy

12 kwietnia 2021 15:52
Wyciszenie Włącz dźwięk

W dniach 16-19 kwietnia ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami przejdzie z Krynicy Zdroju do Rabki Zdroju (prawie 100 km!), aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Trasa 4. etapu Górskiej Odysei wiedzie przez Beskid Sądecki, Gorczański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy i Pogórze Orawsko-Jordanowskie. Po drodze uczestnicy odwiedzą schroniska: na Hali Łabowskiej, na Cyrli, na Przehybie, na Turbaczu, na Starych Wierchach i na Maciejowej.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/4040341399349849

Dzień Ziemi

4. etap Górskiej Odysei jest związany z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi. Święto to jest doskonałą okazją, by nagłośnić globalne zagrożenia dla naszej planety, ale również w mikroskali zmierzyć się z lokalnymi ekologicznymi problemami, np. zaśmieconą rzeką, wycinanymi drzewami w mieście czy trującym smogiem.

Warto przypomnieć, że właśnie lokalny problem (masowe wycieki ropy u wybrzeża Kalifornii) stał się inspiracją do ogłoszenia Dnia Ziemi. Zaprotestowały miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy Dzień Ziemi (22 kwietnia 1970 r.) zakończył się dużym sukcesem. Idea ta połączyła młodych ludzi aktywnie walczących o pokój i lepszy świat. Na ulice miast USA wyszło wówczas 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.

Dzień Ziemi obchodzony był w różnych krajach, ale dopiero w 1990 r. stał się świętem międzynarodowym, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 r. w Rio de Janeiro.

Pamiętajcie, że Dzień Ziemi obchodzimy zgodnie z ideą „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Co zatem możemy zrobić z tej okazji? W ramach akcji #GórskaOdyseja proponujemy połączyć siły i wspólnie powalczyć z zalewającymi Polskę śmieciami od Bieszczad po Sudety. Zachęcamy do sprzątania polskich gór!

#GórskaOdyseja – 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

mat. nadesłane

os 12.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również