Kamery live
prognoza pogody

Coraz więcej turystów – coraz więcej pracy

8 lipca 2019 17:29

Na gorczańskich szlakach z dnia na dzień pojawia się coraz więcej osób. Jednocześnie ratownicy górscy notują znacznie więcej wezwań. Głównymi powodami akcji ratunkowych są najczęściej złamania.

Coraz więcej turystów - coraz więcej pracy

Zdjęcie: GOPR Grupa Podhalańska

W komunikacie ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR czytamy:

(…) Lekkie ochłodzenie, brak większych opadów zdecydowanie poprawiły i tak dobre warunki turystyczne. Uciążliwie upały póki co za nami. Turystów coraz więcej, wakacje pełną parą.

Ratownicy zanotowali kilka akcji. Dodatkowo wakacje do kres wielu imprez turystycznych, zawodów gdzie ratownicy Grupy Podhalańskiej biorą czynny udział- prowadząc zajęcia z bezpieczeństwa w górach czy zabezpieczając medycznie.

04.07.2019, czwartek

 • Po godz. 7.00 rano GOPR na prośbę Policji pomaga w akcji poszukiwawczej w rejonie Rabskiej Góry. W trakcie działań udaje się odnaleźć mężczyznę – niestety nie żyje. Dalsze działania na miejscu prowadzi Policja oraz Prokurator.

05.07.2019, piątek

 • Po 15 zgłoszenie z okolic Pienińskiego Potoku, gdzie młody rowerzysta w wyniku upadku doznał urazu głowy, kończyny górnej oraz ogólnych potłuczeń i zranień. Dwa zespoły GOPR udzieliły pomocy i po ewakuacji przekazały do karetki pogotowia.
 • W tym samym czasie drugi wypadek- pod Bukowinkami kobieta uraz stawu skokowego. Po dotarciu udzielenie pomocy i przekazanie do karetki pogotowia.
 • Na Turbaczu GOPR udziela pomocy turyście- uraz stawu skokowego.
 • Po godz. 20 wspólne działania GOPR oraz Straży Pożarnej i Policji na Słonym w Rabce- wypadek pojazdu rolniczego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Służby mogły powrócić do dyżurek.

06.07.2019, sobota

 • Po godz. 9 GOPR udziela pomocy na Turbaczu – uraz kończyny dolnej. Po zabezpieczeniu urazu transport do Nowego Targu.
 • Po 14 z Turbacza zostaje przetransportowany turysta- zachorowanie.
 • Po południu wypadek na Ścieżce Pienińskiej po stronie słowackiej – uraz głowy, zranienia, potłuczenia. Wspólna akcja HZS i GOPR prowadzi do przekazania do karetki pogotowia ratunkowego.

07.07.2019, niedziela.

 • Po 11 zgłoszenie wypadku Ścieżka Pienińska- uraz głowy, wypadek rowerowy. Ratownicy HZS i GOPR udzielają pomocy i przekazują do karetki.
 • Po 13 zgłoszenie o wypadku nad Orlicą- uraz kończyny dolnej. Po dotarciu zaopatrzenie medyczne i ewakuacja do Szczawnicy.
 • Późnym popołudniem za pomocą Aplikacji Ratunek ratownicy naprowadzają na właściwą drogę turystów w rejonie Obidzy kierując w stronę Białej Wody.

W miniony weekend nasi ratownicy –przewodnicy psów ratowniczych brali udział w szkoleniu z zakresu posłuszeństwa czworonogów”.

/źródło: GOPR Grupa Podhalańska/

/opr. ps/

Piotr Starmach 08.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również