Kamery live
prognoza pogody

Burmistrz Nowego Targu: “Nie ma mowy o przedłużaniu terminów wymiany kopciuchów”

27 czerwca 2022 14:59

“Uchwała antysmogowa dla Małopolski wciąż obowiązuje w kształcie uchwalonym przez Sejmik Województwa Małopolskiego i nie ma mowy o prolongacie, czy przedłużeniu tych terminów do wymiany kopciuchów” – powiedział dziś w czasie Sesji Rady Miasta burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców wymianami kotłów na ekologiczne, zawnioskował do Rady o zwiększenie w tegorocznym budżecie środków na ten cel. 

Burmistrz Nowego Targu:

W 2022 roku w ramach budżetowego programu dofinansowań podpisano do tej pory 34 umowy z mieszkańcami na łączną kwotę 170 tys. zł. Dodatkowo wykonywane są także wymiany na podstawie 16 umów podpisanych i niezrealizowanych w zeszłym roku. W budżecie zaplanowano na ten cel kwotę 250 tys. zł, która wystarczy na dofinansowanie 50 takich inwestycji. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz zaangażowaniem wszystkich środków, burmistrz wystąpił do Rady o zwiększenie o 100 tys. zł środków na dalszą realizację programu.

-Zachęcam mieszkańców do korzystania z prowadzonych przez nasz samorząd programów dotacyjnych do wymiany źródeł ogrzewania. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla Małopolski do końca bieżącego roku konieczna jest wymiana kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych tj. nie posiadają co najmniej 3 klasy sprawności. Pomimo tej sytuacji, która jest na rynku paliw – węgla, ekogroszku, ale i pelletu – widzimy, że ci, którzy byli zdecydowani na wymianę kotłów, czy to przez montaż pompy ciepła, czy też przyłącz do gazu, to te inwestycje są realizowane. Uchwała antysmogowa dla Małopolski wciąż obowiązuje w kształcie uchwalonym przez Sejmik Województwa Małopolskiego i nie ma mowy o prolongacie, czy przedłużeniu tych terminów do wymiany kopciuchów – powiedział burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Pan burmistrz przypomniał też o mijającym z dniem 30 czerwca terminie obowiązkowego złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) oraz pochwalił się nagrodą, jaką nowotarski samorząd otrzymał w ramach podsumowania III fazy projektu zintegrowanego LIFE “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Józef Gawron wyróżnił najaktywniej działające w programie gminy, a Miasto Nowy Targ zajęło III miejsce pod względem liczby przeprowadzonych kontroli w zakresie ochrony powietrza. Okolicznościowy dyplom odebrał Ekodoradca Gminy Miasto Nowy Targ.

os 27.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również