Kamery live
prognoza pogody

Bezpieczne ferie z koleją na Podhalu

7 lutego 2019 18:04

Trwa akcja ulotkowa na podhalańskich przejazdach kolejowo-drogowych prowadzona przez patrole Straży Ochrony Kolei. W każde ferie kolejarze przypominają o bezpieczeństwie. Tylko w 2018 roku na terenie naszego województwa do uczniów trafiło siedem tysięcy ulotek i broszur. Przeprowadzono 70 spotkań w małopolskich szkołach, dzięki którym ponad trzy tysiące uczniów zyskało dodatkową wiedzę o bezpieczeństwie.

Bezpieczne ferie z koleją na Podhalu

W trakcie ferii dodatkowe patrole i akcje ulotkowe są prowadzone na przejazdach kolejowo-drogowych Małopolski. Szczególna uwaga jest zwrócona na zachowanie dzieci i młodzieży. Ponadto kolejarze w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Celem jest ograniczanie zachowań prowadzących do wypadków: ignorowania znaku STOP, przejeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, omijania zamkniętych półrogatek.

Straż Ochrony Kolei szczególnym nadzorem objęła wiadukty i mosty kolejowe, by zapobiec tragediom jakie mogą się wydarzyć podczas nieodpowiedzialnych zabaw w pobliżu terenów kolejowych. Tory patrolują grupy z psami służbowymi. W nocy funkcjonariusze wykorzystują noktowizory i termowizory. Częściej są patrolowane stacje i przystanki, miejsca wyjazdów na zimowy wypoczynek.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! na bieżąco prowadzą spotkania edukacyjne w szkołach, by dzieci pamiętały o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących obok kolei. W zeszłym roku przeprowadzili 1100 spotkań, z których skorzystało ponad 50 tysięcy uczniów. Omawiane były zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory, zachowanie w podróży pociągiem, na peronach.

#ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom

Wszystkie 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało oznakowanych żółtymi naklejkami. Umieszczone są na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na cokole rogatki. Znajdują się na ich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 1123 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu należy dzwonić na numery służb technicznych.

98% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Rozsądek i uwaga gwarantują bezpieczeństwo kierowcom, ich pasażerom, pasażerom pociągów i ograniczają straty materialne.

Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

#SzlabanNaRyzyko

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – Szlaban Na ryzyko!. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy. Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowania przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki. Więcej informacji na www.bezpieczny-przejazd.pl

 

/ps, źródło: PKP/

redakcja 07.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również