Kamery live
prognoza pogody

Amazonki są skuteczne – VI kampania tłumna i owocna

11 października 2017 12:48
Wyciszenie Włącz dźwięk

Kilkusetosobowy tłum młodzieży z nowotarskich szkół zgromadziła przed MOK-iem, w jego holach i sali widowiskowej, VI edycja kampanii Podhalańskich Amazonek. Nasze Amazonki wróciły właśnie z XX Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę i cieszą się efektem próśb skierowanych do lokalnych samorządów oraz firm o ufundowanie profilaktycznych badań. Przygotowały też znakomity, dwugodzinny program.

Wszystko to efekt batalii, by rok 2018 uczynić Rokiem dbania o zdrowie matek i żon na Podhalu. Podhalańskie Amazonki jeszcze w lecie zwróciły się z apelem do gmin powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, by każda z nich ujęła w budżecie na 2018 rok w ramach ochrony i promocji zdrowia, pakiet bezpłatnych badań usg piersi dla swoich mieszkanek – młodych kobiet w wieku 25 do 50 roku życia w wybranym ośrodku diagnostycznym.

Zdrowie młodych matek i żon, czynnych zawodowo mieszkanek gminy jest bowiem bezcenne. A profilaktyczna akcja to najlepsza odpowiedź na wzmożoną liczbę zachorowań na raka piersi w naszym kraju. Wcześnie wykryty nowotwór staje się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną.

– Nasza gmina Nowy Targ w przyszłym roku 2018 przeznaczy z budżetu gminy kwotę 5 tys. złotych na sfinansowanie 100 badań dla naszych mieszkanek, dla naszych kobiet. My robimy wiele programów zdrowotnych dla kobiet, również szczepień dla dzieci. To będzie kolejny etap barfdzo ważny dla zdrowia wszystkich naszych mieszkańców – zapowiedziała  Beata Szewczyk, sekretarz gminy Nowy Targ. 

Akcja zgromadziła przed MOK-iem imponujący tłum z różowymi balonikami, pod efektownym banerem z hasłem, „Żebyś raka nie dostała, idź się zbadaj, moja mała”. Pozują na nim górale z „Hyrnych”, jako mężczyźni dbali o zdrowie Podhalanek. Ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na to hasło wygrała klasa ze Szkoły Specjalnej i Weronika. Ma To być baner na akcję usg piersi dla naszego regionu w 2018 roku. O Deklarację Sejmiku Województwa Małopolskiego, by rok 2018 był Rokiem Walki z Rakiem Piersi, starał się z kolei radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

Entuzjazm i oklaski wzbudziły wszystkie elementy artystycznego programu, czyli: event w wykonaniu Gimnazjum nr 1, występy wokalistek z Gimnajum nr 1 oraz solistek Septymy, akrobacje i występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu pod wodzą nauczyciela wf-u, Bogdana Pociechy z grupą instruktorów  Akademii Aktywności Ruchowej.

Już na scenie rozdano zlecenia na 75 bezpłatnych badań usg piersi. Fundatorzy to: radni powiatowi Grażyna Tylka i Michał, restauracja Gool Gorce, Mateusz Iskrzycki, Allmedica, Podhalańskie Amazonki, Fundacja im. Adama Worwy. Skorzystają z tych badań koordynatorki akcji, nauczycielki z nowotarskich szkół i mieszkanki miasta z warsztatów Amazonek. Allmedica  oferowała  duże rabaty  na zakupione przez innych badania u specjalisty. 

Pani vice burmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg przekazała uczennicom z Gimnazjum nr 1 i „trójki” na Kowańcu upominki od Urzędu Miasta, w tym talony na saunę i basen oraz gadżety dla młodzieży z Septymy. Miasto zafundowało też koncert młodych artystów: Daniela Lipca – laureata „The Voice of Poland” i gitarzysty Łukasza Rajskiego. 

– Amazonki działają w całej Polsce i to działa, bo jest spadek zachorowań na raka piersi. To nie są imprezy dla samych imprez, tylko rzeczywiście ta świadomość rośnie. Musimy wiedzieć, że musimy badać się od 20-25 roku życia. Im wcześniej, tym jest większa szansa na wyzdrowienie. Amazonki nie tylko pomagają kobietom, które dotknęła ta straszna choroba, ale też próbują edukować. Jak ja widzę amazonki, ten różowy kolor, od razu jest taki impuls “nie zrobiłam znowu badań w tym roku”. Ten impuls powinien też być u Państwa. – mówiła Joanna Iskrzyńska-Steg, wiceburmistrz Nowego Targu 

Podziękowania kierowane były do wszystkich, którzy dbają o zdrowie góralek i pomagają Amazonkom. A one właśnie wróciły z XX Pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie Mszę św. celebrował biskup Antoni Długosz. Podhalańskiej grupie przewodziła siostra Danuta Lipińska z ludźmierskiego Sanktuarium. Są pełne nadziei, że obecność w Częstochowie pani prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy, nada rozmachu profilaktycznej akcji. Jej plon na Podhalu i Podtatrzu to na razie 600 ufundowanych przez samorządy badań USG na przyszły rok, a będzie ich jeszcze więcej.

/asz

fot. gw

NT24TV 11.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również