Kamery live
prognoza pogody

30 listopada Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedził Milionowy Turysta

30 listopada 2022 16:39

Milionowy turysta, a właściwie turystka, zawitał do wielickiej kopalni w środowe przedpołudnie 30 listopada br. To 70-letnia Anika z Czech.

30 listopada Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedził Milionowy Turysta

Turystka z Brna

Anika na co dzień mieszka w Brnie, do kopalni wybrała się z córką i wnuczką. Solne podziemia postanowiła zwiedzić w grupie polskojęzycznej. Była to jej pierwsza wizyta w Wieliczce. Nie spodziewała się, że uda się na podziemną wycieczkę jako milionowy gość. Na panią Anikę czekało gorące powitanie oraz całe mnóstwo niespodzianek. Na nadszybiu szybu Daniłowicza podjęto ją z honorami i, jak przystało na wielicką kopalnię, solą. Milionowa turystka roku 2022 otrzymała unikatową rzeźbę z soli, kosz solnych kosmetyków, voucher do Hotelu Grand Sal połączony z pobytem w podziemnym Uzdrowisku, a także górniczy hełm. Nagrody wręczył jej Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.

 Milion w 11 miesięcy

Pandemia dała się turystyce mocno we znaki. Kopalnia w Wieliczce, po rekordowym 2019 roku (1 863 tys. gości), przez ostatnie dwa lata odnotowywała ruch turystyczny  na poziomie 441,1 tys. w 2020 r. i 693,6 tys. w 2021 r. 2022 rok, mimo wojny w Ukrainie, przynosi wzrost zwiedzających, czego dowodem jest m.in. milionowy turysta w podziemnej Wieliczce. – Milion gości w 331 dni to powód do dużej radości – mówi Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Rok 2022 przynosi nam mocny dowód na to, że ruch turystyczny odbudowuje się po ostatnich, niełatwych dla branży, dwóch latach. Porównując kończący się rok z ubiegłym, zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego o ponad 55%.

58% gości to Polacy

Kopalnię Soli „Wieliczka” w roku 2022 chętnie odwiedzają zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Nadal daje się zauważyć dominacja gości polskich, którzy stanowili 58% wszystkich turystów. Rośnie również liczba gości z zagranicy. Najmocniej reprezentowana jest Europa: przeszło 86% obcokrajowców wędrujących Trasą Turystyczną pochodzi ze Starego Kontynentu. Najliczniej przyjeżdżają do Wieliczki w roku 2022 kolejno Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Czesi są na 4. miejscu. Do podziemi często zaglądają też Amerykanie – Stany Zjednoczone znalazły się w „top 10” krajów i to na wysokim miejscu 5.

os 30.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również