Kamery live
prognoza pogody

20. Jarmark Podhalański – oficjalnie rozpoczęty

12 sierpnia 2022 17:00

Od Parady Gazdowskiej ulicami miasta – spod Miejskiego Centrum Kultury na rynek – rozpoczął się 20. jubileuszowy Jarmark Podhalański w Nowym Targu. Po uroczystym przemarszu z udziałem władz samorządowych i parlamentarnych, zespołów regionalnych, klubów sportowych i stowarzyszeń, burmistrz Grzegorz Watycha dokonał uroczystego otwarcia trzydniowej imprezy, która rozkołysze miasto muzycznymi występami, ubarwi strefą rękodzieła, rozbawi licznymi atrakcjami dla dzieci. Wydarzenie potrwa do niedzieli włącznie. 

20. Jarmark Podhalański - oficjalnie rozpoczęty

-Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na ten barwny korowód, żeby pokazać, jak żyje Nowy Targ, jak żyje całe Podhale właśnie tym wydarzeniem – Jarmarkiem Podhalańskim – mówił, otwierając wydarzenie burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Pani poseł Anna Paluch podkreślała handlowy rodowód miasta:

-Nowy Targ to jest stare, kupieckie porządne miasto o tradycjach sięgających średniowiecza, co najmniej czasów Kazimierza Wielkiego. I taka jest tradycja nowotarskich jarmarków – mówiła pani poseł. 

Przybyłych gości na 20. jubileuszowym jarmarku witał ze sceny Andrzej Lichosyt, dla którego jest to pierwszy Jarmark Podhalański, jaki organizuje jako dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

-To jest duża satysfakcja, że udało się wraz z całym zespołem Miejskiego Centrum Kultury zorganizować to wydarzenie. Organizacja jubileuszowego Jarmarku to duże wyzwanie, ale patrząc dziś na ten tłum ludzi, uśmiechy i radosną atmosferę, wydaje mi się, że sprostaliśmy oczekiwaniom – powiedział dyrektor MCK Andrzej Lichosyt.  Dodał, że decyzja o tym, by trasa Parady Gazdowskiej wiodła w tym roku spod budynku MCK jest tak naprawdę…powrotem do korzeni i podyktowana jest chęcią zachowania dawnej tradycji, bowiem przemarsze otwierające pierwsze jarmarki szły właśnie z placu pod MOK-iem, ul. Krzywą aż  do rynku. 

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia, na scenie zaprezentowały się drużyny sportowe – NKP Podhale oraz KH Podhale Nowy Targ. Cykl piątkowych występów muzycznych rozpoczną lokalne zespoły regionalne Mali Śwarni i Hyrni. Następnie na scenie pojawi się zespół folkowy Tryptyk z Tylmanowej oraz małopolska grupa B.L.U.E. Gwiazdami wieczoru będą Cleo i LemON.

Wydarzeniu towarzyszy obfitująca w atrakcje strefa dziecięca na Placu Słowackiego oraz to, co w jarmarkach najważniejsze – handel, gdzie lwią część stanowią stoiska z oryginalnym rękodziełem. Łącznie jest to około stu stoisk, z czego połowa to stanowiska rękodzielników. Jarmark Podhalański poprowadzi Marek Rusinek.

Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu. 

fot. os/pk

os 12.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również