Kamery live
prognoza pogody

Zakopianka: estakada po próbach obciążeniowych

14 czerwca 2019 00:37
Wyciszenie Włącz dźwięk

Osiem 32-tonowych ciężarówek załadowanych piaskiem wykonywało we wtorek i środę próbne obciążenia największej estakady na trasie zakopianki, na odcinku Lubień-Rabka Zdrój. Testy mają sprawdzić wytrzymałość wiaduktu. Estakada w Skomielnej Białej ma długość 1 km i 49 m wysokości nad terenem w najwyższym miejscu. Są to dwa równoległe obiekty po dwa pasy ruchu.

 

 

Próbne obciążenia pozwalają przebadać sztywność konstrukcji na podstawie pomiarów ugięć ustroju nośnego, a także stabilność podpór na podstawie pomiarów wielkości ich osiadań. Do obciążania obiektu użytych zostało 8  samochodów ciężarowych czteroosiowych o masie ok. 32 tony każdy.

W celu sprawdzenia zachowania konstrukcji samochody ciężarowe ustawiane były w ściśle określonych miejscach w taki sposób, aby wygenerować maksymalne siły pozwalające sprawdzić zachowanie obiektu.

Badanie przeprowadza się podczas przejazdu ciężarówek w obu kierunkach, z różnymi prędkościami od 10 do 70 km/h, bez dodatkowego wymuszania drgań. Następnie pomiary są robione przy dodatkowym wymuszeniu drgań konstrukcji, co polega na przejeździe z prędkością 30 km/h przez sztuczny próg. Wyniki badań pozwalają na określenie parametrów dynamicznych estakady (m. in. częstotliwość drgań własnych i współczynnika tłumienia) – czytamy na stronie GDDKiA.

Testy trwały dwa dniu. Najpierw wykonano pomiary przy obciążeniu statycznym i wg wstępnej oceny wypadły dobrze. Ostateczna opinia powstanie pod koniec tygodnia, po przeanalizowaniu wszystkich wyników.

Nowe odcinki mają zostać oddane do użytku jesienią tego roku. Wyjątkiem jest łączący oba odcinki tunel pod Małym Luboniem – poczekamy na niego przynajmniej do połowy 2021 roku.

źródło i fot: GDDKiA

/os

 

os 14.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również